Ženy v politike? Na Slovensku je to rarita. Koľko ich zapísali politické subjekty do kandidátok?

To, že ženy patria do politiky, je zrejmé všetkým. Napriek tomu však ľudia oslavujú, ak sa takzvané "nežné pohlavie" dostane na vyššie pozície. Slovensko nie je výnimkou. Väčšinu parlamentu aj vlády tvoria muži. Inak to pravdepodobne nebude ani po blížiacich sa voľbách. Niektoré subjekty venovali ženám iba malý zlomok svojej kandidátky.

Ženy v politike? Na Slovensku je to rarita. Koľko ich zapísali politické subjekty do kandidátok?
Foto: TASR - Jaroslav Novák, Pavel Neubauer, Jakub Kotian (upravené)

Strana Progresívne Slovensko sa od začiatku kampane hrdí vysokým počtom žien, ktoré pre ňu pracujú. Dokonca nimi obdasila vyše polovicu kandidátky. Na sociálnej sieti následne tento údaj porovnala so zvyšnými politickými subjektami, ktoré sa za posledné obdobie objavujú na vyšších pozíciách v predvolebných prieskumoch. 

Ako na tom teda dané strany, hnutia a koalície sú? 

Na prvom mieste vedie Progresívne Slovensko, ktoré na kandidátku zapísalo 50,7 percenta žien. Na druhom mieste je Sme rodina s výsledkom 30 percent. Tretie miesto obsadili OĽANO a priatelia spolu s SNS, ktorí ženám venovali 22,7 percenta. 

Hnutie republika následuje v rebríčku s 20,7 percenta. Hlas-SD má na kandidátke 19,3 percenta žien a KDH 18,7 percent. SASKA napriek svojim sľubom, že sa chcú zamerať na práva žien, im v kandidátke poskytla iba 18 percent. Na chvoste je nakoniec strana Smer-SSD, ktorej kandidátku tvoria ženy iba zo 14 percent.

Anketa

Privítali by ste v politike viac žien?

Áno
- %
Nie
- %
Celkovo hlasov: 75
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok