Ďalšia majestátna snímka z vesmíru. Webbov teleskop zachytáva zrod novej hviezdy
Dramatickým pohľadom na rodiace sa hviezdy uprostred červených, okrových a bielych oblakov v stredu 12. júla vesmírny teleskop Jamesa Webba oslávil rok od prvých zverejnených snímok. Nový záber, ktorý predstavil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír, ukazuje 50 mladých hviezd s hmotnosťou menšou alebo podobnou ako Slnko, ktoré sú od Zeme vzdialené asi 390 svetelných rokov.
Detailný prieskum
"Pripravte sa, budete ohromení," uviedol na twitteri šéf NASA Bill Nelson, ktorý nový film prirovnal k "impresionistickému majstrovskému dielu".
Najtmavšie sú na snímke oblasti, kde hustý prach obklopuje tvoriace sa protohviezdy, uvádza NASA. Červeno sú znázornené protiľahlé výtrysky vodíka, ktoré vznikajú, keď hviezda prvýkrát prerazí svoj obal tvorený kozmickým prachom. V spodnej polovici snímky je potom jediná zachytená hviezda výrazne väčšia ako Slnko, ktorá si vyhĺbila žiarivú jaskyňu z okolitého prachu.
Klaus Pontoppidan, ktorý sa predtým podieľal na projekte Webbovho teleskopu, vysvetlil, že nová snímka umožňuje detailne preskúmať veľmi krátke obdobie životného cyklu hviezdy. "Naše vlastné Slnko si podobnú fázu prežilo už veľmi dávno, a vďaka technológii teraz môžeme vidieť začiatok príbehu inej hviezdy," uviedol.
Majestátne snímky
NASA prvé snímky z ďalekohľadu ukázala svetu prvýkrát presne pred rokom. Vtedy na nich bola zrútená hviezda, galaxia vo víre tanca alebo hmlovina plná hviezd.
Vesmírny teleskop Jamesa Webba v hodnote desiatich miliárd dolárov je projektom americkej NASA so širšou medzinárodnou účasťou. Teleskop vyniesla do vesmíru v roku 2021 raketa Ariane 5 z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane, svoju konečnú pozíciu 1,5 milióna kilometrov od Zeme dosiahol v januári 2022.
Webbov teleskop odvtedy zaznamenal širokú škálu vesmírnych úkazov a javov, od planét našej Slnečnej sústavy po pohľady do vzdialených zákutí vesmíru. Medzi najmajestátnejšie snímky patril napríklad nový pohľad na takzvané Stĺpy stvorenia v Orlej hmlovine, srdce špirálovej galaxie Messier 74 či hviezdokopy NGC 346.