Verin muž padol v Čečensku, jej syn na Ukrajine. Bremeno Putinových vojen je obrovské

11.7.2023 11:00

Čečensko, Gruzínsko, Sýria či Ukrajina. Putin od príchodu k moci stihol rozpútať viacero konfliktov. Ich dôsledky však nepocítili len ekonomika či medzinárodné vzťahy Ruska. Bremeno vojen nesú najmä rodiny, ktoré v bojoch prišli o najbližších. Jednou z nich je aj Vera Maksakovová, ktorá pre RFE/RL porozprávala svoj príbeh.

Verin muž padol v Čečensku, jej syn na Ukrajine. Bremeno Putinových vojen je obrovské
Foto: reprofoto: RFE/RL

Poslali ich do mlynčeka na mäso

O niekoľko dní neskôr, keď Maksakovová pripravovala jedlo v materskej škole, jej kolegovia jej povedali, že musí ísť do susednej dedinskej rady. Keď tam vošla, stál tam okresný vojenský komisár Aleksej Beljajev s ďalšími mužmi vo vojenskej uniforme.

Srdce sa jej zastavilo. "Mlč!" skríkla skôr, ako stihol otvoriť ústa, keď si držala ruky na ušiach. "Neopováž sa nič povedať! Nehovor ani slovo!" O rok neskôr tvrdí, že je stále nahnevaná. "Putin nemá právo posielať takých malých chlapcov do vojny," povedala o svojom synovi a tisíckach ďalších mladých mužov, ktorí umierajú na Ukrajine.

"Nechajte odísť tých, ktorí sú starší a skúsenejší, a nie tých, ktorí ešte ani nezačali žiť," hovorí. "Nebolo potrebné vyhlásiť vojnu. Jednoducho ich poslali do mlynčeka na mäso.“

Vladimir Uiba, hlava republiky Komi, a ďalší regionálni hodnostári pricestovali do Kuratova na Alexandrov pohreb. V obave, že by Uiba mohol navštíviť Maksakovovú doma, miestni úradníci rýchlo vymenili hnijúci drevený chodník vedúci k jej bytovke. Obyvatelia tvrdia, že o výmenu žiadali dlhé mesiace, no bez úspechu.

Hrdinovia rôznych čias

Minulý mesiac, 12. júna v Deň Ruska, predstavitelia Komijskej republiky odhalili dva lesklé, obdĺžnikové čierne žulové pamätníky s vyrytými portrétmi Semjona a Alexandra.

Pamätníky zdobí žltá hliníková fasáda základnej školy, kde študovali otec aj syn. Uvádzajú, že muži "hrdinsky zomreli“ pri plnení svojich vojenských povinností v Čečensku a na Ukrajine. Obaja boli ocenení Rádom odvahy.

"Semjon a Aleksandr Tutrinov sú hrdinovia rôznych čias, ktorých spája láska k vlasti a zmysel pre povinnosť. Otcovi a synovi nebolo súdené sa v živote poznať, ale každý z nich mohol byť právom na seba hrdý," povedal na slávnosti podpredseda regionálnej vlády Aleksei Prosuzhikh.

Školákom, vrátane Alexandrovho mladšieho brata Bogdana, ukážu pamätníky, aby sa dozvedeli o hrdinskom otcovi a synovi, povedala Svetlana Luškovová, riaditeľka materskej školy. Je to spôsob, ako začať pripravovať chlapcov v mladom veku na vstup do armády.

Vysoké odškodné 

Okrem starostlivosti o tri deti a varenia pre škôlku trávi Maksaková veľa času návštevou hrobu svojho syna. "Príliš veľa času," dodáva jej súčasný manžel. Náhrobný kameň je sotva viditeľný, stále pokrytý veľkými vencami, ktoré priniesli predstavitelia regiónu. Ako odškodné za smrť jej najstaršieho dieťaťa jej federálna a regionálna vláda vyplatili celkovo 14,5 milióna rubľov (145-tisíc eur), čo je pri jej súčasnej výplate ekvivalent celoživotnej práce.

Za vyplatené peniaze si kúpila auto a stroj na obrábanie dreva. Svojej najstaršej dcére Viktórii chce kúpiť byt vo Vizinge, najväčšom meste v okrese, kde bude navštevovať odbornú školu. V ňom by si Maksakovová mohla pokojne kúpiť aj veľký byt pre rodinu. To by však znamenalo nechať Aleksandra "za sebou", čo nemôže urobiť. Aspoň zatiaľ nie. "Chcela by som tu zostať žiť,“ dodala.

Strana 4 / 4
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok