Je zakázaná vo viac ako stovke krajín. USA napriek tomu zvažujú, že Ukrajine poskytnú kazetovú muníciu
Spojené štáty "aktívne zvažujú", že Ukrajine poskytnú kazetovú muníciu, bezprostredné oznámenie však zatiaľ Washington nechystá, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu Bieleho domu Andrewa Batesa. Denník The New York Times (NYT) predtým informoval, že oznámenie o poskytnutí príslušnej munície sa chystá už vo štvrtok.
Kazetová munícia je zakázaná vo viac ako 120 krajinách, avšak v USA, Rusku alebo na Ukrajine nie. Ruská aj ukrajinská strana už na bojiskách tento typ munície použili.
Kazetovú muníciu je možné odpáliť ako delostrelecký granát alebo ako strelu vzduch-zem. V oboch prípadoch sa munícia v určitom bode svojej trajektórie roztriešti na množstvo menších výbušnín, ktoré majú potenciál spôsobiť škodu na väčšej ploche.
Dohovor o kazetovej munícii
Viac ako 120 krajín sa v Dohovore o kazetovej munícii zaviazalo, že tieto zbrane nebudú ďalej vyrábať, skladovať, presúvať ani používať. Dohovor okrem USA a Ruska nepodpísala Čína, India, Brazília či Argentína, a z Afriky napríklad Egypt, Angola alebo Eritrea.
Hlavnou motiváciou pre reguláciu kazetovej munície je hrozba, ktorú predstavuje pre civilistov, a to nielen kvôli širšej ploche, ktorú zasiahne, ale aj kvôli nebezpečnosti nevybuchnutej munície, ktorá je nákladná na odstránenie a môže civilistov aj dlho po skončení bojov zabiť alebo zmrzačiť. Kazetovú muníciu na ukrajinských bojiskách od vlaňajšieho februára použili obe strany konfliktu.