Saudský fond má neobmedzené možnosti. Lanári futbalové hviezdy do krajiny a darí sa to

6.7.2023 15:43

Toto leto bude iné ako ostatné. Futbalisti síce prestupujú ako obyčajne počas tohto obdobia, no najnovšou cieľovou destináciou je Saudská Arábia. Prečo je tomu tak? Sú v tom iba peniaze? Sú tam iba výhody alebo aj negatíva? Ako vznikol tamojší fond? Ako sa Saudi dostali do širšieho futbalového podvedomia?

Saudský fond má neobmedzené možnosti. Lanári futbalové hviezdy do krajiny a darí sa to
Foto: TASR/AP

Králi saudskej ligy a fond

Futbalovú púť začali ročníkom 1974/75, prvým majstrom bol klub Al-Nassr. Dokopy ma deväť titulov a delí sa na druhej priečke s Al-Ittihadom. Rekordérom súťaže je Al-Hilal, na konte má 18 titulov majstrov krajiny.

Až 33 majstrovských trofejí videli fanúšikovia v hlavnom meste Rijáde, podelili sa oň kluby Al-Nassr, Al-Hilal a Al-Shabab (šesť prvenstiev). Zvyšných 15 titulov si rozdelili mestá Džidda (12 - Al-Ittihad a Al-Ahli), Dammam (dva triumfy tímu Al-Ettifaq) a Al-Hasa (jedno ovládnutie ligy Al-Fatehom).

Práve tri najúspešnejšie kluby Saudskej Arábie na 75 % vlastní Verejný investičný fond. Ten patrí medzi najväčšie štátne investičné fondy na svete s celkovými odhadovanými aktívami vo výške takmer 600 miliárd eur. Vytvorili ho v roku 1971 za účelom investovania finančných prostriedkov v mene vlády Saudskej Arábie. Fond majetku kontroluje korunný princ Mohammed bin Salman, de facto vládca Saudskej Arábie od roku 2015.

Mimo Saudskej Arábie vyvolali investície fondu do prominentných zahraničných aktív, ako je futbalový klub Premier League Newcastle United. Šejkovia potvrdili, že majú záujem aj o ďalšie anglické kluby na čele s Manchestrom United a Liverpoolom, informovala BBC.

Nie sú neomylní

Organizácie Amnesty International a Reprieve kritizovali krajinu za jej dodržiavanie v oblasti ľudských práv či postavenie voči ženám. Rovnako ako ostatné štáty Blízkeho východu, bola Saudská Arábia kritizovaná za svoje zákony proti LGBTI+ komunite – homosexualita sa tam trestá smrťou.

Začiatkom februára 2023 spoluorganizátori ženského šampionátu Austrália a Nový Zéland požiadali FIFA, aby "naliehavo objasnila" správy, že Saudský úrad pre cestovný ruch mali vymenovať za oficiálneho sponzora Majstrovstiev sveta žien v roku 2023.

Dohodu s Visit Saudi, ktorú mali oznámiť, kritizovali skupiny pre ľudské práva. Amnesty International uviedlo: "FIFA opäť ignorovala otrasné ľudské práva v Saudskej Arábii." Oficiálna odpoveď Saudskej Arábie, prečo investuje do športu, je, že chcú povzbudiť viac ľudí, ktorí tam žijú, aby sa mu venovali. Iné správy však naznačujú, že to má pomôcť upevniť ponuku usporiadať v budúcnosti mužské majstrovstvá sveta vo futbale, priblížila BBC.

Zasvätenci FIFA naznačujú, že presun majstrovstiev sveta klubov do novej krajiny pomôže pokračujúcemu vývoju hry a tvrdia, že takéto turnaje môžu zlepšiť ľudské práva prostredníctvom angažovanosti. Ďalšími nedávnymi hostiteľmi Majstrovstiev sveta klubov boli Katar, Spojené arabské emiráty a Maroko, z ktorých každý tiež čelil kritike za ľudské práva.

Saudská Arábia tiež údajne plánuje spoločnú ponuku s Gréckom a Egyptom o usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2030. Kráľovstvo Perzského zálivu získalo právo usporiadať Ázijský pohár mužov v roku 2027 a prvýkrát sa uchádza aj o usporiadanie Ázijského pohára žien v roku 2026.

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok