Morská choroba môže znepríjemniť dovolenku: Tieto tipy zaberajú, ak trpíte kinetózou
Kinetóza je odborný výraz pre morskú chorobu, ktorá je však v podstate to isté, ako keď je vám zle počas jazdy autom. Najmä v lete môže znepríjemniť cestu na dovolenke alebo výlet priamo na nej.
Nevoľnosť, ktorá je spôsobená pohybom. Tak by sa v skratke dala opísať kinetóza, proti ktorej však môžete bojovať a nenechať si znepríjemniť dovolenku.
Ako vzniká
Nevoľnosť počas jazdy autom alebo pri pobyte na lodi je spôsobená nesúladom pohybu a vnemov, ktoré vidia oči a vyhodnocujú inak. Vyhodnocuje ich vestibulárny systém, a keď sa u niečo nezdá, reaguje podobne ako pri otrave jedlom, preto býva ľuďom trpiacim kinetózou zle od žalúdka.
Lieky na nevoľnosť
Prvou radou, ako sa vyhnúť morskej chorobe, je pripraviť sa na možnosť, že vám na palube bude zle. Zaberajú na to zvyčajne rovnaké lieky, ako sa podávajú deťom pred cestou autom. Stres hrá tiež určitú rolu, takže minimalizujte aspoň ten, že nebudete meškať, dostavíte sa včas a dobre sa pred plavbou vyspite.
Striedme jedlo
Keďže na morskú chorobu reaguje telo nevoľnosťou, je podstatné aj to, čo prijmete ako stravu. Nepreťažujte žalúdok, voľte striedmejšie jedlá a dbajte aj na dostatočný pitný režim. Vyhnúť by ste sa mali sladkému aj kyslému, na alkohol zabudnite.
Správne miesto
Na palube sú miesta, na ktorých cítite kolísanie vĺn o čosi menej. Všeobecne sa najmenej hýbe stred lode. Pomôže aj čerstvý vzduch, takže ak sa dá, nezatvárajte sa do kajuty, čo by mohlo umocniť ešte aj klaustrofobický pocit.
Sledujte horizont
Keďže morská choroba vzniká tým, že naše zmysli klamú pohyby, zamerajte zrak na statický bod, ktorým môže byť napríklad horizont. Rozhodne nesledujte vlny, to by ste závraty ešte viac posilnili.