Vzbura odhalila trhliny v mašinérii. Ako Prigožin zaskočil dezinformačný priemysel Kremľa?
Dezinformačný priemysel Kremľa bol zaskočený vzburou Vagnerovej skupiny. Pre ruského prezidenta Vladimira Putina to nevyzerá dobre, uviedol spravodajský portál Politico.
Vladimir Putin mal pevnú kontrolu nad ruskými názormi na svet. Jevgenij Prigožin však tú fasádu roztrhal. Po prerušenom povstaní šéfa Vagnerovej skupiny sa Putin a jeho propagandisti – národní vysielatelia, významní politici a rôzni provojnoví influenceri – snažili vysvetliť, ako sa Prigožin, archetypálny ruský hrdina, zrazu zmenil na zradcu krajiny.
Vzbura otestovala jeho autoritu
Päť predstaviteľov bezpečnosti Západu, z ktorých takmer všetci hovorili súkromne, aby prediskutovali citlivé záležitosti, povedali pre portál Politico, že Putin má stále v zásade kontrolu, aj keď vzbura výrazne otestovala jeho autoritu.
Ale neschopnosť ruského vodcu ovládnuť verejné vnímanie toho, čo sa stalo za posledný týždeň, podľa dvoch z týchto predstaviteľov zdôraznila potenciálnu krehkosť v jeho vedení.
Putin a jeho propagandisti nedokázali rýchlo zareagovať, keď Prigožin spustil svoje dramatické povstanie a v nasledujúcich dňoch sa ich správy odklonili od ohlušujúceho ticha k tvrdeniam, že to všetko bolo sprisahanie Západu.
Moskva stratila najefektívnejšiu jednotku. Vagnerovci už nebudú bojovať proti Ukrajine, tvrdí Budanov
"Je to určite jedna z najnáročnejších situácií, ktorým Putin čelil," povedal Jakub Kalenský, zástupca riaditeľa Európskeho centra excelentnosti pre boj proti hybridným hrozbám, spoločnej organizácie NATO a EÚ, ktorá mapuje štátom podporované ovplyvňovanie kampaní.
Výzva pre Putina
"Bude to výzva aj v informačnom priestore. Prigožin sám ovládal dosť významnú časť propagandistickej mašinérie," dodal. "Teraz máme rôzne vetvy propagandistickej mašinérie riadené rôznymi ľuďmi."
Keď vagnerovci minulý víkend uháňali smerom k Moskve, štátne médiá, odkiaľ tri štvrtiny Rusov stále preberajú väčšinu správ, vzburu spočiatku bagatelizovali. Jedno z nich dokonca odvysielalo dokument o Silviovi Berlusconim, teraz už zosnulom talianskom vodcovi, keď prebiehalo povstanie.
Vplyvní používatelia Telegramu, platformy, ktorú uprednostňujú rusky hovoriaci ľudia, sa zároveň rozdelili v názore na spôsob zobrazovania udalostí. Hlasná menšina sa postavila na stranu Prigožinovej kritiky ruských vojenských vodcov, hoci dala jasne najavo, že neútočí na Putina.