Kollár nie je jediný: Politici obvinení z domáceho násilia. Chýbala sebareflexia aj v ich prípadoch?

Kollár vs Richterová. Kauza, ktorou žijú Slováci posledné dni. V parlamente sa vyzbierali hlasy na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcú šéfa parlamentu odvolať. Akú to bude mať dohru, zatiaľ nikto nevie. Faktom však je, že nie je prvým politikom, ktorý bol obvinený z domáceho násilia. Aké prípady zatriasli spoločnosťou v zahraničí, a ako to dopadlo?

Kollár nie je jediný: Politici obvinení z domáceho násilia. Chýbala sebareflexia aj v ich prípadoch?
Foto: TASR/Jakub Kotian; Profimedia/Koláž: Nicolette Ftáčková

Ministerka pre rodovú rovnosť Isabelle Lonvis-Romeová pre televíznu stanicu LCI povedala, že ak Quatennens odstúpi, "môže to byť pozitívny signál pre všetky ženy".

"Rozhodnutie skupiny LFI prijať Quatennensa späť, napriek jeho priznaniu viny za násilné činy voči manželke, je neprijateľné a nezlučiteľné s hodnotami, ktoré NUPES bráni," uviedlo sa vo vyhlásení NUPES.

Francúzskom v posledných rokoch otriasla séria obvinení zo sexuálneho zneužívania voči zákonodarcom a ministrom vlády. Bývalý minister solidarity Damien Abad bol minulý rok prepustený po obvineniach zo sexuálneho napadnutia. Parížsky odvolací súd v januári potvrdil stiahnutie prípadu znásilnenia proti ministrovi vnútra Géraldovi Darmaninovi, ale jeho žalobkyňa povedala, že bude pokračovať v boji za spravodlivosť.

CEO Trumpovej kampane

Podobný škandál sa dostal aj za múry Bieleho domu. Síce sa netýkal samotného exprezidenta Trumpa, ale šéfa jeho kampane Stephena Bannona. Ten čelil obvineniam z domáceho násilia po bitke so svojou ženou, s ktorou bol ženatý vyše 20 rokov - tá ho obvinila, že ju "násilne" chytil pod krk a zničil telefón, keď sa snažila privolať políciu, uviedol The Guardian.

Dokumenty z policajného oddelenia v Santa Monice v Kalifornii týkajúce sa prípadu prvýkrát zverejnilo Politico vo štvrtok 25. augusta 2016. Prípad bol nakoniec zamietnutý.

Všetko sa udialo počas Nového roku 1996 po tom, čo niekto zavolal linku 911 a následne neodpovedal, uvádzalo sa v policajnej správe. Správa čerpá z rozprávania Bannonovej manželky, s ktorou sa oženil osem mesiacov pred incidentom a tri dni predtým mu porodila dvojčatá.

Rozhodnutie páru oženiť sa bolo opísané aj v samostatnom vyhlásení, ktoré žena podala v ich rozvodovom prípade a získal ho New York Post.

"Bannon dal jasne najavo, že si ma nevezme len preto, že som tehotná," cituje The Post informácie z dokumentu. "Mala som naplánovanú amniocentézu a Stephenov asistent mi povedal, že ak budú deti v poriadku, vezmeme sa. Po teste, ktorý ukázal, že deti sú a budú normálne, mi poslal predmanželskú zmluvu, aby som si to preštudovala."

Bannonova bývalá manželka aj jeho právnik odmietli komentovať prípad pre portál Politico. Policajt, ktorý viedol tento prípad, poznamenal, že keď prišiel na miesto, žena "vyzerala veľmi rozrušene a plakala".

V dokumente sa ďalej píše: "Videl som, že mala červené, uplakané oči. Najprv povedala: Ó, ďakujem, že ste tu. Ako ste vedeli, že máte prísť? Keď som jej začal rozprávať o telefonáte na linku 911, začala plakať a trvalo to pár minút, kým sa upokojila, aby mi mohla povedať, čo sa stalo."

Pár navštívil aj manželskú poradňu skôr vo svojom vzťahu po "troch alebo štyroch hádkach, ktoré prerástli do fyzického násilia", uvádzalo sa v policajnej správe.

Bannona obvinili z domáceho násilia, ublíženia na zdraví a odhovárania svedka od výpovede. Prípad bol však zamietnutý. Žena v žiadosti o rozvod tvrdí, že bol zamietnutý, pretože Bannon ju presvedčil, aby opustila mesto a tak nemohla ísť na súd. "Povedal mi tiež, že ak pôjdem na súd, on a jeho právny zástupca sa postarajú o to, aby som bola vinná ja."

Poslanec európskeho parlamentu

Europoslanec Hervé Juvin z krajne pravicovej strany National Rally bol tiež súdený za domáce násilie. V odvolacom konaní 14. októbra 2022 mu súd udelil peňažný trest vo výške 10-tisíc eur za kopanie a udieranie päsťou do svojej manželky - incident sa stal v roku 2018, píše Le Monde. Súd potvrdil rozhodnutie z novembra 2021, proti ktorému sa Juvin odvolal.

"Nevedeli sme o jeho odsúdení, ani Marine Le Penová, ani Jordan Bardella. Keby sme o tom vedeli, požiadali by sme ho aspoň o stiahnutie sa do odvolania," uviedla vo vyhlásení strana National Rally. "Keďže Hervé Juvin nie je priamo členom strany, ale podporovateľom, Jordan Bardella ho požiadal, aby opustil delegáciu RN v Európskom parlamente, ako aj regionálnu radu Pays de la Loire."

Strana tvrdila, že Juvin ich v roku 2021 neinformoval o svojom odsúdení, o čom tlač nikdy neinformovala. V novembri však časopis Le Point informoval o podaní sťažnosti jeho manželky a podrobnostiach o obvinení a dôkazoch.

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok