Putinovi posluhovači: Kto sa nachádza v úzkom kruhu priaznivcov a riadi vojnu?
Vladimir Putin sa často javí vo vojne ako osamelá postava, nachádzajúca sa na druhej strane barikády. Pravdou však je, že jeho pozíciu posilňuje a podporuje lojálny sprievod, ktorý sa počas rokov takmer nezmenil. Kto patrí do jeho úzkeho kruhu nasledovateľov a hýbe figúrkami na vojenskom poli?
Sergej Lavrov
Už 19 rokov je najvyšším ruským diplomatom, ktorý svetu prezentuje Rusko, aj keď sa nepovažuje za osobu, ktorá má pri rozhodovaní veľkú úlohu. Je ďalším dôkazom toho, že Vladimir Putin sa vo veľkej miere spolieha na postavy zo svojej minulosti.
Je nepravdepodobné, že by Lavrova zaujímal fakt, že väčšina členov Rady OSN pre ľudské práva odišla, keď sa snažil brániť ruskú inváziu niekoľko dní po jej začiatku.
Hoci je Putinovi od začiatku lojálny, nepredpokladá sa, že by mal nejakú úlohu pri rozhodovaní o Ukrajine. Jeho prácou je podporovať Rusko v Afrike, Latinskej Amerike a inde a propagovať svoju krajinu ako dekolonizátora.
Doviedol ruskú vojnovú rétoriku do extrémov v snahe vykresliť Ukrajinu ako "nacistický režim". Skutočnosť, že ukrajinský prezident je Žid, asi nič neznamená, tvrdil. "Môžem sa mýliť, ale aj Hitler mal židovskú krv."
Valentína Matvijenková
Vzácna ženská tvár v Putinovom sprievode dohliadala na hlasovanie hornej komory o potlačení rozmiestnenia ruských síl v zahraničí, čím sa pripravila pôda pre inváziu.
Valentina Matvijenková je ďalšou Putinovou lojálnou partnerkou z Petrohradu, ktorá dopomohla k anexii Krymu v roku 2014. Nepovažuje sa však za osobu, ktorá by rozhodovala či prezidentovi priamo radila.
Viktor Zolotov
Bývalý osobný strážca prezidenta, ktorý teraz vedie ruskú národnú gardu - Rosgvardiu. Tú vytvoril Putin v roku 2016 ako akúsi osobnú armádu v štýle pretoriánskej gardy podobnej Rímskej ríši. Putin sa uistil o jeho lojalite - a Viktor Zolotov zvýšil počet ochranky na hlásených 400 000.
Hoci nemá vojenské vzdelanie, národná garda dostala široké spektrum úloh na kontrolu okupovaných oblastí Ukrajiny za frontovou líniou a údajne utrpela ťažké straty.
Britské obranné spravodajstvo uviedlo, že ruské bezpečnostné sily "a najmä národná garda" budú kľúčom k tomu, ako dopadne Prigožinská kríza.
Koho ešte Putin počúva?
Premiér Michail Mišustin má nezávideniahodnú úlohu - zachraňovať ruskú ekonomiku, no k vojne nemá čo povedať. Podľa politológa Jevgenija Minčenka majú k prezidentovi blízko aj moskovský starosta Sergej Sobyanin a šéf štátneho ropného gigantu Rosnefť Igor Sečin.
Miliardárski bratia Boris a Arkadij Rotenbergovci, ktorí boli prezidentovými priateľmi z detstva, boli tiež dlho blízkymi dôverníkmi. V roku 2020 ich časopis Forbes označil za najbohatšiu rodinu v Rusku.