Známa spoločnosť robí poriadky vo firmách. Takéto vychytávky im pomáhajú

26.6.2023 16:36

Už dávno neplatí, že čo je mokré, to je čisté. Hlavne nie v priemysle, kde sú nastavené vyššie hygienické štandardy. Na konferencii Podnikanie a Priemysel, ktorú organizovala televízia ta3, svoj pohľad na udržateľnosť a inovácie v čistení predstavila aj známa firma.

Známa spoločnosť robí poriadky vo firmách. Takéto vychytávky im pomáhajú
Foto: ta3

Niekto pri upratovaní relaxuje, čistí si hlavu a myšlienky, iný by obetoval pol výplaty, aby čistiace práce za neho urobil niekto ďalší. Či už ide o každodenné alebo mimoriadne upratovanie, je fajn, ak si ho za pomoci efektívnych produktov vieme spríjemniť a zjednodušiť. Svoje o udržaní čistoty a poriadky vedia aj vo veľkých priemyselných podnikoch. Svoj pohľad na inovácie v tejto oblasti prezentoval na konferencii aj zástupca firmy Kärcher Slovakia.

"Priemysel je naozaj veľmi komplexná oblasť a na Slovensku evidujeme 18 podskupín od automotive cez chemický, až po veľmi dôležitý potravinársky priemysel. Každá táto oblasť má svoje špecifiká a potreby v oblasti čistenia, ktoré sú zahrnuté do výrobných procesov, údržby a podobne," uviedol senior manažér spoločnosti Radoslav Palo. Čistenie rozdelil na štandardné, technické a bezpečnostné. Veľmi podceňovaným je práve posledné a to bezpečnostné čistenie v priemysle, kde kvôli znečisteniu dochádza častokrát k úrazom.

Stroje z recyklovaného plastu

Téma udržateľnosti dnes rezonuje aj v oblasti čistenia. "Naše ciele udržateľnosti sú nulové emisie. Od roku 2021 sú všetky naše závody na celom svete neutrálne z hľadiska CO2, od roku 2025 budeme vyrábať stroje s 50 % recyklovateľného plastu a pomáhame v sociálnych projektoch," uviedol Palo.

Na to, aby sme čistili v priemysle udržateľne, treba poznať a dodržiavať zásady a podľa nich pristupovať k nastaveniu čistiacich procesov. Znečistenie sa dá odstrániť rôznymi spôsobmi, či už chémiou, alebo parným čističom. V druhom prípade sa šetrí na chémii. Iným príkladom je odmasťovanie vysokým tlakom s ohrevom, alebo ekologickým čistením suchým ľadom. Rozdiel je v tom, že kým pri prvom čistení máme sekundárny odpad vodu a nečistoty, pri druhom nemáme žiadny. "Naše stroje sú vybavené rôznymi funkciami na optimalizáciu energie, na kontrolovanú spotrebu vody, limitovanie chémie, správne dávkovanie a takisto  vyrábame naše výrobky z udržateľných materiálov," vyratúva výhody.

Každá priemyselná firma má automat na čistenie podláh. "Pokiaľ sa pozrieme na využívanie vody a chémie, tak naše stroje sú vybavené kontrolovanou spotrebou. To znamená, že pri 12-minútovom čistení denne počas celého roka vieme usporiť 2200 litrov vody a 23 litrov chémie ročne," skonštatoval. Druhým najrozšírenejším produktom sú priemyselné vysávače. Aj tu sa dajú správnym navolením vysávacieho procesu ušetriť nemalé zdroje.

Prvý stroj na svete

Firma vyvíja nové a zdokonaľuje existujúce technológie. Na trh uviedla aj prvý stroj na svete s integrovanou výrobou peliet.

Najväčšou inováciou je ale autonómne čistenie, ktoré rieši najnáročnejšie problémy v oblasti čistenia podláh a tými sú vysoká fluktuácia zamestnancov, monotónne úlohy spôsobujúce napätie, pracovníci bez alebo s nízkou kvalifikáciou. Spoločnosť ponúka firmám stroj, ktorý dokáže vyčistiť až 15000 m² za deň bez ľudskej pomoci, autonómne si dopĺňa zdroje v dokovacej stanici, má spoľahlivý navigačný multisenzorický systém a dokáže manévrovať aj v úzkych priestoroch.


zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok