Aký policajt, také riešenie znásilnenia. Na jeho definíciu sme sa pýtali riaditeľa Amnesty International

Definícia znásilnenia je nedostatočná, tvrdí Amnesty International. Kampaň Hovorme o súhlase sa snaží jej zmenu pretlačiť do parlamentného hlasovania. Článok Sme upozornil na odlišnosti v riešení prípadov znásilnenia podľa regiónov - niekde sa obeť dočká spravodlivosti, inde na jej situáciu za chvíľu zabudnú.

Aký policajt, také riešenie znásilnenia. Na jeho definíciu sme sa pýtali riaditeľa Amnesty International
Foto: Profimedia

Článok od portálu denníka Sme upriamil pozornosť spoločnosti na riešenie prípadov znásilnenia v rôznych regiónoch Slovenska. "Ak obeť znásilnenia príde podať trestné oznámenie na policajnú stanicu v bratislavskom Starom Meste, šanca, že sa prípad úspešne vyšetrí, je významne nižšia, než keby trestné oznámenie podala v Karlovej Vsi alebo v Dúbravke," píše novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová v spolupráci s Martinom Vančom v článku. 

Redefinícia znásilnenia

V ta3 sme vyspovedali riaditeľa neziskovej organizácie Amnesty International Rada Slobodu. V roku 2021 organizácia rozbehla kampaň s názvom Hovorme o súhlase, v ktorom sa zameriava na osvetu spoločnosti o prípadoch sexuálneho násila a na zmenu definície znásilnenia v novele zákonov. 

Poslankyňa SASKY Mária Kolíková taktiež predložila pozmeňujúci návrh k novele zákona. V ňom hovorí o tom, aby sa znásilnenie definovalo ako absencia súhlasu. Hlasovať by o ňom mali poslanci v najbližších týždňoch. "V roku 2020 sme sa zaoberali Istanbulským dohovorom, ktorý bol zameraný na rodovú rovnosť a odstránenie násilia na ženách. Parlament ho neschválil," povedala pre ta3 Kolíková. 

Amnesty International podľa Slobodu tiež požaduje, aby sa znásilnenie definovalo na základe absencie súhlasu. "Niektorí poslanci hovoria o povinnosti podpísania notársky overeného súhlasu či o tom, že bude viacej falošných obvinení. To je však hlúposť," povedal Sloboda.

Ženy podľa neho teraz v mnohých prípadoch takéto zážitky ani nenahlasujú, pretože ich prípady nespadajú do legislatívnej definície, neveria polícii, že im pomôže, alebo sa boja zaužívaných stereotypov. 

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok