Oscara pre najlepší film získal Argo
Cenu americkej Akadémie filmových umení a vied pre najlepší film získal v 85. ročníku triler Argo. Prostredníctvom živého prenosu z Bieleho domu víťaza vyhlásila americká prvá dáma Michelle Obama.
Snímka inšpirovaná skutočnou záchrannou akciou CIA, ktorej cieľom bolo dostať z Teheránu šesticu amerických diplomatov tak, že predstierali prípravy na nakrúcanie filmu, získala celkovo tri ceny. Ďalšie trofeje pre ňu vybojovali William Goldenberg za strih a Chris Terrio za adaptovaný scenár.
Argo v réžii Bena Afflecka je tak prvým filmom, ktorý získal Oscara pre najlepší film a jeho režisér nebol ani len nominovaný, od úspechu snímky Šofér slečny Daisy (1989) v roku 1990. Podľa magazínu The Hollywood Reporter sa pritom do dnešnej noci stalo len trikrát, že cenu pre najlepší film vyhrala snímka, ktorej režisér nebol nominovaný na Oscara.
Za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe vyhlásili Jennifer Lawrence. Svoju prvú cenu Akadémie získala 22-ročná Američanka za herecký výkon v hlavnej úlohe dramédie Terapia láskou.
V kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe podľa očakávania triumfoval Daniel Day-Lewis za stvárnenie 16. amerického prezidenta vo filme Lincoln. Päťdesiatpäťročný Day-Lewis sa stal prvým hercom, ktorého takto ocenili za úlohu vo filme režiséra Stevena Spielberga. Nikto tiež dosiaľ nezískal tri Oscary za hlavné roly, pričom Day-Lewis už dva mal za životopisnú drámu Moja ľavá noha (1989) a triler Čierna krv (2007).
Cenu za réžiu získal Ang Lee, ktorému sa podarilo sfilmovať príbeh, o ktorom si mnohí mysleli, že je nesfilmovateľný a vo filme Pí a jeho život priniesol na plátna adaptáciu knihy Plavba s tigrom (2001) spisovateľa Yanna Martela. Práve jeho snímka pritom zozbierala počas oscarovej noci najviac zlatých sošiek, keď triumfovala v štyroch kategóriách. Okrem réžie to boli kamera (Claudio Miranda), vizuálne efekty (Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer a Donald R. Elliott) a pôvodná filmová hudba (Mychael Danna).
Prvého Oscara 85. ročníka udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied si prevzal Christoph Waltz. Trofej v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získal vďaka stvárneniu doktora Kinga Schultza v snímke Divoký Django. Stal sa tak dvojnásobným držiteľom prestížneho ocenenia so stopercentnou úspešnosťou, keď sa mu podarilo získať druhú sošku z dvoch nominácií. Druhú cenu pre Djanga získal Quentin Tarantino v kategórii Pôvodný scenár.
Oscara v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe si podľa očakávania prevzala Anne Hathaway za stvárnenie Fantine v muzikáli Bedári. Filmové spracovanie úspešného muzikálu získalo aj ďalšie dve sošky za masky (Lisa Westcott a Julie Dartnell) a mix zvuk (Andy Nelson, Mark Paterson a Simon Hayes).
Ceny za najlepší animovaný film si prevzali Mark Andrews a Brenda Chapman za Neskrotnú, v kategórii Najlepší cudzojazyčný film podľa očakávania zvíťazila dráma Láska v réžii Michaela Hanekeho a Oscary v kategórii Najlepší dokumentárny film si prevzali Malik Bendjelloul a Simon Chinn za Pátranie po Sugar Manovi.
Oscara za najlepšiu pôvodnú filmovú pieseň si prevzali Adele Adkins a Paul Epworth za titulnú pieseň z bondovky Skyfall. Práve vystúpenie anglickej speváčky bolo jedným z vrcholov večera.
Päťdesiate výročie bondoviek si tvorcovia oscarového ceremoniálu pripomenuli špeciálnym zostrihom, v ktorom nechýbali nezabudnuteľné melódie z príbehov o agentovi 007. Vyvrcholením však bolo vystúpenie Shirley Bassey, ktorá zaspievala skladbu Goldfinger z rovnomennej bondovky z roku 1964.
V špeciálnom hudobnom čísle na poctu hollywoodskym muzikálom sa predstavili Catherine Zeta-Jones z muzikálu Chicago (2002), Jennifer Hudson z Dreamgirls (2006) a hviezdy Bedárov (2012) Hugh Jackman, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Samantha Barks, Aaron Tveit, Russell Crowe, Sacha Baron Cohen a Helena Bonham Carter.
Chris Pine a Zoe Saldana pripomenuli nedávne odovzdávanie cien za vedecký a technický prínos a Salma Hayek zase Governors Awards, počas ktorých 1. decembra 2012 odovzdali štyri čestné Oscary. Tradične sa spomínalo aj na zosnulé osobnosti filmového priemyslu. Tvorcovia však nezostali len pri zostrihu s fotografiami a spomienku piesňou uzavrela speváčka Barbra Streisand.
Prehľad víťazov a víťaziek v 85. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied:
Najlepší film: Argo - Grant Heslov, Ben Affleck a George Clooney
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Daniel Day-Lewis - Lincoln
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Jennifer Lawrence - Terapia láskou
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Christoph Waltz - Divoký Django
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Anne Hathaway - Bedári
Animovaný film: Neskrotná - Mark Andrews, Brenda Chapman
Kamera: Claudio Miranda - Pí a jeho život
Kostýmy: Jacqueline Durran - Anna Karenina
Réžia: Ang Lee - Pí a jeho život
Najlepší dokumentárny film: Pátranie po Sugar Manovi - Malik Bendjelloul, Simon Chinn
Najlepší krátky dokumentárny film: Inocente - Sean Fine, Andrea Nix Fine
Strih: William Goldenberg - Argo
Najlepší cudzojazyčný film: Láska (réžia: Michael Haneke) - Rakúsko
Masky: Bedári - Lisa Westcott a Julie Dartnell
Najlepšia pôvodná filmová hudba: Mychael Danna - Pí a jeho život
Najlepšia pôvodná filmová pieseň: Skyfall - Adele Adkins a Paul Epworth, z filmu Skyfall
Výprava: Rick Carter a Jim Erickson - Lincoln
Najlepší krátky animovaný film: Paperman - réžia John Kahrs
Najlepší krátky hraný film: Curfew - réžia Shawn Christensen
Strih zvuku (dvaja víťazi): 30 minút po polnoci - Paul N.J. Ottosson
Skyfall - Per Hallberg a Karen Baker Landers
Mix zvuk: Bedári - Andy Nelson, Mark Paterson a Simon Hayes
Vizuálne efekty: Pí a jeho život - Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer a Donald R. Elliott
Adaptovaný scenár: Chris Terrio - Argo
Pôvodný scenár: Quentin Tarantino - Divoký Django
Pozrite si fotografie z odovzdávania Oscarov
Grant Heslov, Ben Affleck a George Clooney získali sošky Oscarov za film Argo.
Ang Lee získal sošku za najlepšiu réžiu. Cenu mu odovzdal Michael Douglas a Jane Fondová.
Anne Hathaway práve pred publikom ďakuje za ocenenie pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.
Francúzsky herec Jean Dujardin odovzdával sošku Jennifer Lawrence - najlepšej herečke v hlavnej úlohe.
Meryl Streep odovzdala cenu Daniel-Day Lewisovi za úlohu vo filme Lincoln. Stal sa tak najlepším hercom v hlavnej úlohe.
Speváčka a herečka Barbra Streisand zaspievala v bloku venovanom osobnostiam filmu, ktoré uplynulý rok zomreli.
Channing Tatum a Charlize Theron predviedli tanečné číslo.
Výroky z 85. ročníka udeľovania Oscarov
"Chcem vyjadriť uznanie Stevenovi Spielbergovi, ktorý je podľa mňa génius s talentom vysoko čnejúcim nad nami ostatnými. Chcem vyjadriť uznanie ostatným ôsmim nominovaným filmom, sú to úžasné filmy, ktorých tvorcovia majú rovnaké právo stáť teraz tu, ako ho máme aj my. Chcem im vyjadriť uznanie za to, čo dokázali, a tiež mnohým ďalším, ktorí neboli ani nominovaní." - Ben Affleck, producent a režisér snímky Argo, ktorá získala Oscara pre najlepší film.
"Ďakujem ti, filmový bože. Musím sa o túto cenu podeliť so všetkými, ktorí so mnou pracovali na filme Pí a jeho život. Ďakujem vám, že ste verili tomuto príbehu a že ste so mnou absolvovali túto úžasnú cestu. Musím sa tiež poďakovať Yannovi Martelovi za to, že napísal túto neuveriteľnú, inšpiratívnu knihu." - režisér snímky Pí a jeho život Ang Lee pri preberaní ceny v kategórii Réžia.
"Je to zvláštne, pretože pred troma rokmi, pred tým, než sme sa rozhodli, že si to vymeníme, som mal hrať Margaret Thatcher. A Meryl Streep bola Stevenovou (Spielbergovou, pozn. SITA) voľbou číslo jedna na Lincolna. Veľmi rád by som si pozrel túto verziu. Steven ma nemusel presviedčať, aby som hral Lincolna, ale ja som musel presviedčať jeho, že ak ho teda budem hrať, tak by to možno nemal byť muzikál." - Daniel Day-Lewis, ktorého vyhlásili za najlepšieho herca v hlavnej úlohe za stvárnenie 16. amerického prezidenta vo filme Lincoln.
"Všetci teraz stojíte iba preto, že sa cítite zle, že som spadla a to je naozaj trápne, ale ďakujem vám. Je to šialené." - Jennifer Lawrence, ktorú ocenili za herecký výkon v hlavnej úlohe dramédie Terapia láskou, takto zareagovala na svoj pád, keď si šla po Oscara.
"Boli sme súčasťou cesty hrdinu. Tým hrdinom je Quentin (Tarantino, pozn. SITA). Vylezieš na kopec, pretože sa toho nebojíš. Zabiješ draka, pretože sa toho nebojíš a prejdeš ohňom, pretože to za to stojí. Prepáčte, požičal som si slová svojej postavy. Nemohol som odolať. Ďakujem." - Christoph Waltz, ktorý získal Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za film Divoký Django.
"Dúfam, že jedného dňa, ktorý snáď nie je tak ďaleko, bude nešťastie Fantine už iba v príbehoch a nie v skutočnom živote." - Anne Hathaway po zisku Oscara pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe za výkon v muzikáli Bedári, v ktorom stvárnila práve Fantine.
"Ďakujem svojej manželke, ktorá bola súčasťou štábu. Podporuje ma už tridsať rokov. Si stredobodom môjho života. A predovšetkým ďakujem obom mojim hlavným hrdinom, Emmanuelle Rive a Jean-Louisovi Trintignantovi, pretože bez nich by som tu teraz nestál." - Michael Haneke, ktorého snímka Láska získala Oscara pre najlepší cudzojazyčný film.
"Viete, že som hovoril, ako sa chcem poďakovať hercom za to, čo dokázali s mojím scenárom. Ale to nie je také ľahké povedať. Je to skutočný dôvod, prečo tu teraz stojím. Som presvedčený, že o 30 alebo 50 rokov budú ľudia poznať moje filmy práve vďaka postavám, ktoré som vytvoril. A mám iba jeden pokus, aby som to spravil správne. Musím obsadiť tých správnych ľudí, aby tie postavy ožili a žili dlho. A tentoraz sa mi to podarilo." - Quentin Tarantino, ktorého ocenili za najlepší pôvodný scenár filmu Divoký Django.
"Ben, pred 15 rokmi si tu stál s prvým scenárom, ktorý si napísal a teraz si nakrútil film, vďaka ktorému som tu ja. To je dar a ja ti to nikdy nebudem môcť oplatiť." - Chris Terrio, ktorý získal Oscara za adaptovaný scenár filmu, na adresu Bena Afflecka, ktorý túto snímku režíroval a produkoval.
"A predovšetkým sa chceme poďakovať tejto mladej dáme, ktorá bola ešte pred rokom bezdomovkyňou, a teraz tu stojí pred vami. Je to umelkyňa, vy všetci ste umelci a my máme pocit, že musíme podporovať umenie, pretože vymiera. A my všetci umelci sa musíme postaviť a pomôcť dievčatám ako je ona, aby ich bolo počuť a vidieť. Je to veľmi dôležité." - Sean Fine, ktorý spolu s Andreou Nix Fine získal Oscara v kategórii Najlepší krátky dokumentárny film za snímku Inocente.
O oscarovej noci sme hovorili s filmovým producentom zo spoločnosti FilmFrame Branislavom Chlpíkom