Zvedavci sa plavili k Titanicu, míňa sa im kyslík. Čo vieme o ponorke stratenej v oceáne?
V severnom Atlantiku pokračuje masívna pátracia a záchranná akcia. V nedeľu sa v jeho vodách stratila ponorka, ktorá mala skúmať vrak Titanicu. Na palube má byť päť osôb - britský dobrodruh, francúzsky potápač, výkonný riaditeľ OceanGate Expeditions a otec so synom pôvodom z Pakistanu.
Cesta ponorky k Titanicu
OceanGate Expeditions účtuje za miesto na palube 250 000 dolárov. Expedícia za slávnym vrakom, ktorý leží 3 800 m pod hladinou na dne Atlantiku, trvá osem dní. Miesto je vzdialené asi 600 kilometrov od pobrežia Newfoundlandu. Vrak má dve časti, ktoré sú od seba vzdialené asi 800 metrov. Zničený parník obklopuje obrovský nános trosiek.
Úplný ponor k vraku vrátane zostupu a výstupu údajne trvá osem hodín. Každý ponor má zahŕňať vedecký cieľ vrátane štúdia rozpadu vraku. Inauguračný ponor sa podľa webovej stránky spoločnosti uskutočnil v roku 2021.
Zdroj: BBC News
Čo vieme o Titane?
Titan je ponorná loď pre päť osôb, ktorú postavili na zostup do hĺbok 4000 metrov a pohybuje sa rýchlosťou asi 5,5 km/h. Okrem prepravy potápačov k vraku Titanicu sa používa na prieskum a inšpekciu lokality, výskum a zber údajov, produkciu filmov a hlbokomorské testovanie hardvéru a softvéru, uvádza BBC News.
Titan je "vybavený najmodernejšími osvetľovacími a sonarovými navigačnými systémami a má aj interne a externe namontované 4K video a vybavenie na fotografovanie". Podľa webovej stránky OceanGate má päťmiestna ponorka systém na monitorovanie trupu plavidla v reálnom čase.
"Tento palubový systém monitorovania zdravotného stavu poskytuje pilotovi včasné varovanie na zastavenie klesania a bezpečný návrat na povrch,“ pripomína spoločnosť OceanGate.