Napätie medzi Srbskom a Kosovom rastie. Európska únia sa snaží o rokovania na urovnanie krízy
Európska únia vyzvala lídrov Srbska a Kosova, aby sa "bez predbežných podmienok" zúčastnili na rozhovoroch o urovnaní napätia vo vzájomných vzťahoch, informuje agentúra AFP.
Napätie pre zadržanie policajtov
Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell zatiaľ nedostal žiadnu odpoveď na pozvanie na rokovania do Bruselu, ktoré adresoval srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi a kosovskému premiérovi Albinovi Kurtimu. Ich stretnutie by sa malo uskutočniť tento týždeň v Bruseli. EÚ sa snaží o sprostredkovanie kontaktov počas vyostreného napätia v súvislosti s nedávnym zadržaním troch kosovských policajtov Srbskom.
Vučič v nedeľu 18. júna povedal, že rozhovory s Kurtim sú "zbytočné", kým nebudú splnené srbské požiadavky. Nevylúčil však, že sa na rokovaní zúčastní. Kurti objasnil, že pred vyslovením súhlasu so schôdzkou v Bruseli čaká, kým kosovskí predstavitelia získajú prístup k zadržaným policajtom.
Hovorca EÚ pre zahraničné záležitosti Peter Stano uviedol, že termín stretnutia zatiaľ nebol stanovený, pretože strany zatiaľ nepotvrdili svoju účasť. "Očakávame, že prejavia rozumný postoj, prídu do Bruselu a vynaložia potrebné úsilie na deeskaláciu, a potom to preberieme podľa toho, či sa stretnutie uskutoční a ako bude prebiehať," objasnil Stano.
Povedal, že od lídrov Srbska a Kosova sa očakáva, že "prídu bez predbežných podmienok", a poukázal na dve nadchádzajúce stretnutia, na ktorých by štáty EÚ mohli diskutovať o opatreniach voči obom stranám konfliktu, ak nebudú spolupracovať.
Ako celý konflikt vznikol?
Napätie medzi Belehradom a Prištinou vzrástlo v máji, keď sa v štyroch obciach na severe Kosova chceli funkcií ujať starostovia albánskej národnosti zvolení v apríli v komunálnych voľbách bojkotovaných tamojšou srbskou väčšinou.
Uvedenie starostov do úradu sa konalo za asistencie kosovskej polície. Celá procedúra vyvolala protesty Srbov, ktoré prerástli do potýčok s kosovskou políciou i s príslušníkmi misie NATO v Kosove.
EÚ následne pohrozila Kosovu politickými dôsledkami, ak nezmení svoj kurz v súvislosti s voľbami. Mohlo by napr. ísť o pozastavenie návštev na vysokej úrovni i finančnej spolupráce.