Zamestnávatelia sú nespokojní. Parlament a prezidentku vyzvali, aby neprijímali škodlivé zákony

19.6.2023 08:57

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov, Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR, Asociácii priemyselných zväzov a dopravy, členovia Združenia miest a obcí Slovenska, ako aj zástupcovia zamestnancov združení v Konfederácii odborových zväzov SR , verejne vyzývajú poslancov Národnej rady SR a prezidentku SR, aby zastavili obchádzanie riadneho legislatívneho procesu a prijímanie návrhov zákonov škodlivých pre krajinu.

Podniky a obyvatelia sú obeťami populizmu

Predkladanie poslaneckých návrhov a závažných regulačných opatrení bez riadneho vyčíslenia ich dosahov na obyvateľstvo a podniky, či prijímanie zákonov bez akejkoľvek odbornej diskusie za zatvorenými dverami sa podľa sociálnych partnerov v uplynulom období stalo na Slovensku bežnou praxou. Návrhy zákonov sa predkladajú bez potrebnej analýzy, čo často spôsobuje opätovné otváranie legislatívy z dôvodu jej nerealizovateľnosti v praxi.

Je podľa nich neprípustné, aby sa domáce podniky a obyvatelia Slovenska donekonečna stávali obeťami populizmu, účelového zavádzania a nástrojov predvolebných kampaní, ktoré priamo negatívne zasahujú do ich rozpočtov a peňaženiek. Takýto stav považujú sociálni partneri za neakceptovateľný.

"Nekontrolovateľné a nesystémové legislatívne zmeny pritom oslabujú celú ekonomiku - klesá konkurencieschopnosť, rastú konečné ceny tovarov a služieb i nezamestnanosť - na čo v konečnom dôsledku dopláca celá krajina," zdôraznili na spoločnej tlačovej konferencii zástupcovia zamestnávateľov.

"Parlament prijíma aj legislatívne normy, ktoré nekompetentne zasahujú do systému sociálneho poistenia, daňovej oblasti či oblasti školstva. Táto legislatíva je častokrát nevykonateľná a prípadne prináša množstvo aplikačných problémov," upozornili zástupcovia zamestnancov.  

Dialóg všetkých dotknutých subjektov

Súčasný stav je podľa sociálnych partnerov neudržateľný. "Neakceptujeme a nebudeme akceptovať situáciu, aby sme sa o kľúčových legislatívnych zmenách dozvedeli z médií, ani aby sme obchádzali jednotlivých poslancov a snažili sa ich presvedčiť, prečo by mali či nemali podporiť daný legislatívny návrh," podčiarkli predstavitelia sociálnych partnerov.

Spoločným cieľom je podľa nich mať dlhodobo zachovaný systémový a férový prístup k legislatívnemu procesu a spoločne viesť kultivovaný sociálny dialóg za účasti všetkých dotknutých subjektov s cieľom prijímať zákony, ktoré sú v prospech krajiny, podnikov a obyvateľstva.

"Je načase začať prijímať návrhy zákonov, ktoré sa zakladajú na odbornosti a sú skutočne v prospech našej ekonomiky a životnej úrovne domácností, a to nielen naoko," dodali zamestnávatelia združení v RÚZ, AZZZ a v APZD, členovia ZMOS a zástupcovia zamestnancov združení V KOZ SR.  

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok