Chystáte sa do prírody? Bez jedlej sódy ani neodchádzajte z domu, takto vám poslúži
Pomocník za pár centov. Využitie jedlej sódy je nekonečné, napríklad pri upratovaní domácnosti. No tentokrát to bude hlavná hviezda, ak sa vyberiete do prírody.
Na pobyt v prírode si nezabudnite zbaliť jeden či viac vrecúšok sódy bikarbóny. Budete prekvapení, ako často zrejme po nej siahnete.
Umývanie zubov
Ak sa chystáte na pobyt v prírode v pravom slova zmysle, teda mimo civilizácie, jedlá sóda vám perfektne nahradí zubnú pastu. Stačí ju zmiešať s vodou, vytvoriť hustú kašu a použiť klasicky na kefku. Ak sódu rozpustíte vo väčšom množstve vody, bude fungovať ako ústna voda na vyplachovanie.
Unavené chodidlá
Po turistike, ktorá je súčasťou pobytu v prírode, dokáže jedlá sóda výborne uľaviť nachodeným nohám. Na liter teplej vody stačí len lyžička sódy a chodidlá si v roztoku môžete máčať, kým kúpeľ nevychladne. Pomôže to aj na rýchlejšie zahojenie otlakov z topánok.
Včelie štipnutie
Ak ste v prírode, zrejme sa tomu raz za čas nevyhnete, najmä pri deťoch. Štipnutie včelou či osou zachráni opäť sóda bikarbóna. Na bodnuté miesto dajte pastu, ktorú pripravíte z rovnakého pomeru sódy a vody. Naneste ju v hrubej vrstve, počkajte kým vyschne a štípanec bude oveľa menej svrbieť aj rýchlejšie ustúpi začervenanie.
Svrbenie po brečtane
Jedlá sóda má všeobecne schopnosť upokojovať pokožku od podráždenia. Platí to aj v prípade, že sa v prírode stretnete napríklad s jedovatým brečtanom, ktorý spôsobí na koži popŕhlenie. Pastu budete opäť pripravovať z vody a sódy, ale tentokrát v pomere 1:3, aby bola silnejšia. Naneste na pokožku a čakajte na úľavu.
Popáleniny
Pri táboráku sa občas stane nehoda aj v podobe popálenia. Opäť je prvou pomocou jedlá sóda. Lyžicu rozmiešajte v šálke vody, do roztoku namočte gázu alebo obväz a popálené miesto obviažte.