Podpora Rómov, LGBTI+ ľudí či z upratovačky projektová manažérka. Ako vyzerá inklúzia na Slovensku?

Prijatie a pochopenie v pracovnom kolektíve je dôležité pre každého z nás. Existujú mnohé výskumy, ktoré dokazujú, že rôznorodosť zamestnancov na pracovisku je pre firmu dokonca prínosná. Zahraničné spoločnosti si to uvedomujú a prijali to ako pozitívum. Inšpirujú sa nimi slovenské podniky alebo ešte máme čo doháňať? Pýtali sme sa Ivany Vagaskej z Nadácie Pontis a manažérov pre inklúziu.

Podpora Rómov, LGBTI+ ľudí či z upratovačky projektová manažérka. Ako vyzerá inklúzia na Slovensku?
Foto: Profimedia

Tesco, Slovenská sporitelňa či Be Lenka

Tesco chce byť tiež spoločnosťou, ktorá odráža rozmanitosť zákazníkov a komunít, v ktorých pôsobí. "Aj z tohto dôvodu sme na Slovensku v máji 2019 podpísali Chartu diverzity a zaviazali sa rozvíjať diverzitu a inklúziu. Aktivity v oblasti diverzity a inklúzie pravidelne monitorujeme prostredníctvom najväčšieho priebežného interného prieskumu spokojnosti zamestnancov na Slovensku – Tvoj názor je dôležitý," uviedla personálna manažérka spoločnosti Miroslava Rychtarechová.

"Aj na základe prieskumu vieme, že 88 percent našich kolegov a kolegýň verí, že v Tescu môžu byť sami sebou bez strachu z odsudzovania." V roku 2021 po prvýkrát uverejnili Správu o diverzite a inklúzii.

Tesco spustilo už viacero programov na podporu svojich kolegov, ktorí sú zdravotne znevýhodnení alebo patra do menšín ako LGBTQ+, či rómskej komunity. 

Dodala, že "viac ako šesť percent kolegov a kolegýň pracujúcich v Tescu je zdravotne znevýhodnených, čo je dvojnásobok nad rámec platnej legislatívy a prácu u nás našlo 18 národností". Tesco zamestnáva stovky Rómov, podporuje žiakov z rómskych komunít v rámci duálneho vzdelávania. Spoločnosť Tesco získala za toto cenu Roma Spirit za rok 2022 v kategórii Spoločnosť a zamestnávateľ.

Spájajú LGBTI+ osoby

"V banke máme platnú nielen samostatnú politiku, ale aj stratégiu. Všetky rozhodnutia, ktoré v tejto oblasti robíme, máme podložené dátami," uviedla manažérka pre rozmanitosť a inklúziu Slovenskej sporiteľne Beáta Babačová.

Dodala, že si však uvedomujú, že z právneho hľadiska by mnohé dáta nemali zbierať a ani nemôžu (napr. o sexuálnej orientácií, etnickej príslušnosti a pod.). "Aj z tohto dôvodu sme radi, že v našej banke pôsobia viaceré zamestnanecké skupiny a komunity. Takouto zamestnaneckou skupinou je aj ERSTE Colours SK, ktorá spája LGBTI+ osoby. Ale máme aj ženskú zamestnaneckú skupinu, zelenú skupinu či komunitu otužilcov/kýň, milovníkov/čok jógy, kresťanov/niek či cyklistov/tiek," vyvsvetlila Babačová.


Rovnosť príležitostí je v slovenskej spoločnosti Be Lenka taktiež prioritou. "Našou filozofiou je, že okrem firmy by mali rásť aj ľudia v nej. Našim cieľom je vytvoriť pracovné prostredie, kde sa so všetkými zamestnancami zaobchádza spravodlivo, bez ohľadu na ich rasu, pohlavie, vek, sexuálnu orientáciu, zdravotné postihnutie alebo akúkoľvek inú charakteristiku," uviedla PR manažérka firmy Martina Zvolenská.

Vo firme pracujú rôzne vekové kategórie - vrátane zamestnancov 60+. "Na ľudí hľadíme ako jednotlivcov - je pre nás dôležité poznať ich príbeh - pôvod, skúsenosti, talent, znalosť - hľadáme v nich rozmanitosť a unikátny prínos," povedala Zvolenská.

Zvolenská uviedla aj príklady z praxe, kedy spoločnosť spoznala a rozvila talent svojich zamestnancov a dala im príležitosť. "Raz k nám prišlo dievča, ktoré pre nás chcelo pracovať. V tom čase sme nemali voľné pozície, potrebovali sme len pravidelne upratať. Ponuku vzala a dnes ako projektová manažérka riadi projekty v Portugalsku, Česku a na Slovensku. Takisto u nás aktuálny dizajnér začínal ako stážista, ktorý tvoril grafické banery, dnes je hlavným dizajnérom Be Lenka a navrhuje nové kolekcie, vrátane značky Barebarics," dodala.

Strana 3 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok