Úroda z vlastnej záhradky? Poďakuje sa vám aj životné prostredie
Môcť si pochutnať na domácom ovocí či zelenine je čoraz častejšie považované za veľkú výsadu. A hoci môže vypestovanie si vlastnej úrody pôsobiť náročne, opak je pravdou.
Bio produkty môžete mať doma bez toho, aby precestovali polovicu Zeme. Tie, ktoré rastú na plantážach sú navyše pre podmienky, v ktorých sú pestované, väčšou záťažou pre životné prostredie. Žiadajú si totiž oveľa viac metrov štvorcových pôdy v porovnaní s vypestovaním tých v domácich podmienkach.
Plantáže tak majú v tomto prípade menšiu vyťaženosť a kvôli svetovým producentom BIO ovocia a zeleniny sa stávajú ich obeťami aj lesy či pralesy.
Ako si teda vypestovať vlastné ovocie či zeleninu v domácich podmienkach?
Ak chcete, aby bola vaša pôda dobre prekyprená a plná živín, treba na to myslieť s dostatočným časovým predstihom. S prípravou preto treba začať čím skôr – pokojne i niekoľko mesiacov.
Odborník, záhradník František Laššák uvádza, že „zelené hnojenie vylepšuje štruktúru aj kvalitu pôdy. Pomáha rozvoju užitočných mikroorganizmov a zabraňuje vyplavovaniu živín."
Ďalej hovorí aj o výhodách ekologického hnojenia. „Zelené hnojenie napomáha zlepšeniu zadržiavania vlahy a tiež ozdravuje pôdu. Výraznou mierou prispieva aj k vzniku humusu, teda k vyššej úrodnosti a kvalite pôdy,“ dodáva. Odborník tiež radí nechať rastliny, ktoré vysejeme na záhone až do jari a oni nám ho pekne zúrodnia. Záhony majú väčšiu šancu, ak vznikajú prirodzeným prírodným spôsobom - musíme im však pomôcť.
Na spomínané zelené hnojenie možno využiť rastliny akými sú repka, horčica, facelia, tika, ďatelina či pohanka.
Na záver prinášame aj praktické kroky ako hnojiť ekologicky:
- pozbierajte úrodu, prekopte pôdu a môžete siať,
- pôdu následne zavlažujte a udržiavajte vlhkú,
- po vyrastení pokoste najlepšie kosou na výšku zhruba 10 – 15 cm,
- keď zeleň zľahne a zvädne, zapracujte ju do pôdy,
- takto pripravenú plochu ponechajte až kým do nej nepôjdete siať.