Rýchlosť viac ako 400km/h aj nie úplne odmínované okolie okruhu. Preteky 24 hodín Le Mans oslavujú 100 rokov
Najstaršie vytrvalostné motoristické podujatie na svete odštartuje tento rok 10. júna o 16:00 SELČ.
Rivalita Ferrari s Fordom
Šesťdesiate roky sa niesli v znamení veľkej rivality. Dovtedy dominovalo Ferrari, no Ford bol pripravený skomplikovať mu jeho boj o víťazstvo. A veru, aj sa mu to podarilo. Pretekári Fordu si podmanili ročníky 1966, 1967, 1968 aj 1969. Jeho dominancia sa skončila až v nasledujúcom roku, keď zvíťazilo Porsche.
Bezpečnosť je prvoradá
Rok 1970 nepriniesol so sebou len nového šampióna, ale tiež veľkú bezpečnostnú zmenu. Tá sa týkala začiatku pretekov. Pôvodne piloti stáli oproti svojim autám a preteky štartovali behom k svojmu vozidlu, ktorý mal vypnutý motor. Dva roky predtým ale došlo k incidentu, kedy pretekár v zhone nezatvoril dôkladne dvere svojho Fordu, počas jazdy sa utrhli, on vypadol a upadol do kómy. Od roku 1970 mali preteky štart z pevných pozícií. V roku 1972 prišiel priebežný štart, ktorý vydržal až do súčasnosti.
Zaujímavosti o 24 hodín Le Mans
- V začiatkoch preteky odjazdil jeden pretekár, pred rokom 1970 až do začiatku 80-tych rokov auto šoférovali dvaja pretekári.
- V roku 1949 štartovalo na pretekoch prvýkrát auto s motorom vzadu. Konkrétne išlo o súkromný voz Renault 4CV, ktorého dvojvalec so zdvihovým objemom 745cc skonštruovali v Československu.
- V tomto roku, teda počas prvých pretekov po vojne, sa jazdilo napriek tomu, že okolie okruhu nebolo ešte úplne odmínované.
- Najväčšia rýchlosť, ktorá bola na pretekoch dosiahnutá, bola 407 km/h. Postaral sa o ňu Roger Dorchy s vozom WM P87.
- V roku 2006 jazdil po prvý raz v histórii preteky aj slovenský automobilový pretekár Miroslav Konôpka.