Ekonomická redaktorka Buchláková: Je nezodpovedné obchodovať s Ruskom? Mnohé firmy si to nemyslia
"Opustite tento trh utopený v našej krvi. Všetky americké spoločnosti musia opustiť Rusko," žiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore pred Kongresom USA 16. marca. Rovnakú žiadosť predniesol aj nemeckým a francúzskym zákonodarcom. Mnohé veľké korporácie však aj napriek tejto výzve zostali v Rusku a podnikajú ďalej.
Tlak verejnosti stúpa
Lákanie investorov na zodpovednosť
Zodpovedné plnenie zákonných povinností je dôležité aj v prípade ak firma chce prilákať investora, ktorý si vždy spraví due diligence, tzv. audit počas ktorého okrem samotnej hodnoty firmy preveruje aj jej plnenie si právnych povinností – záväzkov voči zamestnancom, obchodným partnerom, a tiež plnenie daňových povinností – či nedochádzalo v minulosti k agresívnemu daňovému plánovaniu, či boli všetky daňové povinnosti firmy splnené včas a v správnej výške.
Investori veľmi hodnotia ako sa spoločnosť v minulosti správala k plneniu svojich daňových povinností. Pretože pri akvizícii - nadobudnutí spoločnosti napr. cez kúpu obchodného podielu prechádzajú na nadobúdateľa - investora všetky riziká súvisiace s plnením daňových povinností. Ak má investor nejaké pochybnosti v tejto oblasti, volí inú štruktúru akvizície - napríklad kúpou jednotlivých zložiek majetku, prípadne prevod časti podniku, pretože v takýchto prípadoch na investora neprechádzajú záväzky spoločnosti, ktoré by mohli nastať napr. pre riadne neplnenia daňových povinností.
V tomto smere sa rieši aj slovenský protischránkový zákon, a teda skutočných majiteľov firiem obchodujúcich so štátom overujú nezávislí odborníci a za túto "službu" znášajú plnú zodpovednosť. Tomu, kto o svojich majiteľoch klame, nehrozia iba symbolické pokuty, môže prísť o všetky svoje zisky z biznisu so štátom. Ak existuje podozrenie, že firma klame o svojich skutočných majiteľoch, musí sa táto pred súdom "obhájiť". V globalizovanom svete, kde daňové raje len zriedkakedy spolupracujú s orgánmi cudzieho štátu, je prenos dôkazného bremena na firmu jediná cesta, ako sa dopátrať k relevantným informáciám.
Menší v nevýhode
ESG investovanie
Alternatívou klasického indexu S&P 500 indexu je špeciálny index The S&P 500 ESG Index. Sú v ňom sústredené firmy s vysokým ESG ratingom vrátane veľkej časti zdravotníckeho segmentu, ktorý počas pandémie zažíva vysoký dopyt. Investori dnes nehľadajú iba vysoký výnos a dobré zhodnotenie. Akcie často nakupujú v zodpovedných firmách s najvyšším skóre trvalo udržateľného podnikania. Význam vidia v investovaní s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť veľkých firiem. Aj Trh s tzv. zelenými dlhopismi sa dynamicky rozvíja. Dnes to na trhu vyzerá tak, že nový trend zodpovedného investovania je nielen "in", ale sa investorom aj finančne oplatí. Fakty jasne hovoria, že akcie spoločností riadiacich sa zásadami ESG ukázali počas pandémie väčšiu rezistenciu voči výkyvom na trhu. Inak povedané, v čase prepadu klesli menej ako trhový priemer.
Niektoré banky na Západe Európy už okrem investovania ponúkajú aj zelené úvery na realizáciu zelených projektov za výhodnejších podmienok. Robí tak napríklad britská banka Barclays, či holandská skupina Triodos. Odborníci veria, že firmy, ktoré podnikajú podľa princípov spoločensky zodpovedného a ekologického podnikania, by mali časom vykazovať lepšie hospodárske výsledky ako firmy v tradičnom, napríklad ťažobnom priemysle. Tie často znečisťujú životné prostredie a náklady na odstraňovanie ich činnosti či pokuty sa postupne môžu prejaviť aj na hospodárskych výsledkoch ich podnikania.
Institutional Real Estate Allocations Monitor od Hodesa Weilla na rok 2021 uvádza, že 49 % investorov na celom svete zohľadňuje ESG politiky subjektu, do ktorého investuje. ULI 2022 Emerging Trends in Real Estate naznačuje, že 82 % respondentov prieskumu zvažuje ESG prvky pri prijímaní operačných alebo investičných rozhodnutí. Nedávna správa JLL ukázala, že nájomcovia kancelárií pri výbere priestorov hodnotia ESG aktivity majiteľa, pričom sa zameriavajú najmä na udržateľnosť budov a snahu o vytvorenie zdravého pracovného prostredia vrátane kvality vzduchu. Štúdia Cushman & Wakefield zistila, že prenajímatelia dosahujú o 25 % vyššie zisky za štvorcový meter v kancelárskych budovách s certifikáciou LEED triedy A a o 77 % vyššie ceny v kancelárskych budovách s certifikáciou LEED triedy B v porovnaní s necertifikovanými budovami.