Wagnerovci pri Bachmute vedú spory s ruskými žoldniermi iných zoskupení, píše BBC
Žoldnieri ruskej Wagnerovej súkromnej spoločnosti pôsobiacej na Ukrajine sa dostávajú do sporov s bojovníkmi iných novo vzniknutých súkromných vojenských skupín, ktoré sú údajne napojené na ruskú plynárenskú spoločnosť Gazprom. Podľa ruskojazyčného servera BBC News na to už niekoľko týždňov upozorňujú médiá.
Ruské ministerstvo obrany ani Gazprom existenciu týchto žoldnierskych skupín ale nepriznávajú. O zoskupeniach s názvami Potok (Prúd), Fakel (Pochodeň) alebo Plamja (Plameň) bojujúcich na Ukrajine sa však na konci apríla kriticky vyjadroval napríklad šéf Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin. Konkrétne sa na nich sťažoval v rozhovore, ktorý zverejnil na svojom telegramovom účte s názvom Pozyvnoj Brjus novinár spravodajskej agentúry RIA FAN Alexander Simonov. "Ľudia, ktorí majú peniaze, si myslia, že je to teraz najlepšia téma, vytvoriť súkromnú vojenskú spoločnosť. Preto sa začínajú množiť. Je to gazpromovská súkromná vojenská spoločnosť Potok, súkromná vojenská spoločnosť (miliardára Andreja) Bokareva, súkromná vojenská spoločnosť Redut, od každého trochu," uviedol Prigožin. Doplnil, že žoldnieri iných zoskupení rovnako ako jeho muži pôsobia pri Bachmute na východe Ukrajiny a často sú posielaní, aby kryli krídla na úseku frontu, kde útočia wagnerovci.
V rozhovore kritizoval, že žoldnieri z iných zoskupení ale kvôli zlému výcviku alebo zásobovaniu opúšťajú pozície. Prigožin tiež uviedol, že ďalším kameňom úrazu nových súkromných vojenských spoločností je chýbajúce letectvo, delostrelectvo, munícia, drony alebo aj zdravotníci a dobré vedenie. Napríklad bojovníci zoskupenia Potok pritom podľa neho dostávajú vysoké finančné odmeny. V jednej pasáži zverejneného videa potom Prigožin hovorí s neznámymi žoldniermi a vyčíta ním, že opustili pri Bachmute pozície, na ktorých predtým zomreli bojovníci z radov wagnerovcov. Bojovníci sa mu v reakcii na jeho výčitky sťažujú na problémy s komunikáciou, muníciou a na chaos vo vedení.
Podobne sa o zoskupeniach Potok, Fakel a Plamja vyjadroval aj armádny dopisovateľ ruského listu Komsomolskaja pravda Alexander Koc. "Naberajú do nich dobrovoľníkov a tie potom odovzdávajú pod ministerstvo obrany. Ale nestačí len založiť súkromnú vojenskú spoločnosť, je potrebné zaistiť jej efektivitu, vybaviť a vyzbrojiť ju, dať jej ideológiu, ako to je vo Wagnerovej súkromnej vojenskej spoločnosti, a samozrejme je potreba (jej bojovníkov) cvičiť, cvičiť a cvičiť,“ citovala BBC armádneho dopisovateľa.
Na telegramovom účte ďalšieho proruského vojenského blogera s názvom Vojenkor Jevgenij Linin bolo v apríli okrem toho zverejnené video, na ktorom sa údajne bojovníci zoskupenia Potok sťažujú na zlé podmienky na fronte vrchnému armádnemu veliteľovi, teda ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Bojovníci na videozázname tvrdia, že kvôli zlému zásobovaniu a nezodpovednému vedeniu boli nútení odísť z pozícií. Vyhlasujú tiež, že vedenie wagnerovcov im bránilo v ústupe do bezpečnej zóny a vyhrážalo sa im odplatou.