FOTO: Kto je kto v úradníckej vláde? Pozrite si profily nových ministrov
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok 15. mája vymenovala novú vládu Ľudovíta Ódora. Prinášame vám krátke profily jej jednotlivých členov.
Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky - Pavol Lančarič
Narodil sa 31. mája 1963 v Bojniciach. Vyštudoval na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Pavol Lančarič je dlhoročný skúsený vrcholový manažér, jeho meno je späté s rozvojom slovenského telekomunikačného priestoru. Na začiatku svojej profesionálnej dráhy v 90. rokoch bol zodpovedný za viaceré výskumné úlohy na Protimonopolnom úrade SR, bol tiež členom poradného výboru predsedu vlády SR. Potom prešiel do súkromného sektora. Pracoval v spoločnosti Deloitte & Touche ako Senior Consultant.
V rokoch 1999 - 2019 viedol telekomunikačnú spoločnosť Globtel (dnes Orange Slovensko), po odchode z tejto výkonnej funkcie sa stal predsedom dozornej rady. Podporuje tiež európsky tím pri riadení aktivít podnikateľskej skupiny v stredoeurópskom regióne vrátane Slovenska.
Je laureátom ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii hospodárstvo za rok 2010 za úspešný manažment firmy počas hospodárskej krízy bez dosahu na zamestnanosť, spokojnosť zákazníkov a akcionárov.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky - Jozef Bíreš
Narodil sa 7. marca 1956 v Banskej Bystrici, v rokoch 1971 – 1975 absolvoval štúdium na Strednej veterinárnej škole v Košiciach-Barci. V roku 1981 ukončil štúdium na Vysokej škole veterinárskej v Košiciach, smer všeobecné veterinárne lekárstvo.
Skúsenosti získaval v Ústave experimentálnej a veterinárnej medicíny v Košiciach, v Akreditovanom klinickom skúšobnom laboratóriu na Univerzite veterinárskeho lekárstva, v Školskom poľnohospodárskom podniku Univerzity veterinárskeho lekárstva v Zemplínskej Teplici či vo Výskumnom ústave veterinárnej medicíny v Košiciach.
Od roku 1998 je profesorom v odbore veterinárneho lekárstva. V roku 2003 ho minister pôdohospodárstva SR vymenoval za ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Túto funkciu vykonával do roku 2007.
V roku 2007 sa do funkcie vrátil a pôsobí v nej až do súčasnosti. Verejnosti je známy z prípadov kontrol kvality zahraničných mäsových výrobkov, kontrol dvojakej kvality potravín či aktuálnych kontrol na prítomnosť pesticídov v obilí dovážanom z Ukrajiny.
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky - Peter Balík
Vyštudoval medzinárodné vzťahy a komparatívnu európsku politiku na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Vzdelanie si dopĺňal aj na Wirtschaftsuniversität vo Viedni a na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti.
Má skúsenosti s riadením európskych štrukturálnych a investičných fondov a národných inovačných a digitálnych politík zo Slovenska aj zahraničia. V rokoch 2012 – 2013 pôsobil ako senior konzultant v Health Policy Institute (Inštitút zdravotnej politiky), pracoval na ministerstvách financií a hospodárstva (2014 – 2015) a na Veľvyslanectve USA v Bratislave (2016 – 2017).
V Európskej investičnej banke sa venoval transformácii uhoľných regiónov Slovenska, Poľska a Česka a manažoval iniciatívu inteligentných miest a regiónov (2017 – 2020).
Od septembra 2020 riadi sekciu inovácií, strategických investícií a analýz ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, kde zodpovedá za prípravu a implementáciu Mechanizmu spravodlivej transformácie a Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky.
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky - Ivan Šimko
Narodil sa 1. januára 1955. V roku 1978 úspešne ukončil štúdium ekonómie na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Bratislave (dnes Ekonomická univerzita). Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave absolvoval v roku 1987.
Po Nežnej revolúcii bol jedným zo zakladateľov Kresťanskodemokratického hnutia, ktoré aj zastupoval ako poslanec Federálneho zhromaždenia (1990 – 1992). Bol ministrom spravodlivosti vo vláde Jána Čarnogurského (1992) a podpredsedom vlády Jozefa Moravčíka (1994). Vo volebnom období 1994 – 1998 bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. V období tretej vlády Vladimíra Mečiara sa zasadzoval za spoluprácu demokratických politických síl v rámci Slovenskej demokratickej koalície (SDK).
V prvej vláde Mikuláša Dzurindu bol ministrom vnútra (2001 – 2002), okrem iného mal úlohu upokojiť situáciu v polícii. Ako minister obrany v druhej Dzurindovej vláde (2002 – 2003) prijal pozvanie Slovenska do NATO. Neskôr pôsobil v ďalších subjektoch, v roku 2010 sa vrátil do KDH. Po odchode z vysokej politiky sa profesionálne venoval poskytovaniu poradenských, legislatívnych, konzultačných, lektorských a školiteľských služieb.