Srbi v rámci zbraňovej amnestie už odovzdali takmer 6-tisíc strelných zbraní
Srbskí občania odovzdali takmer 6000 neregistrovaných strelných zbraní počas prvých troch dní mesačnej zbraňovej amnestie, oznámila vo štvrtok polícia. Informuje agentúra AP.
Polícii okrem toho ľudia odovzdali takmer 300.000 kusov munície a približne 470 výbušných zariadení, uviedlo na sociálnej sieti Instagram ministerstvo vnútra.
Srbské úrady vyhlásili zbraňovú amnestiu po tom, čo minulý týždeň pri dvoch masových streľbách zomrelo 17 a zranených bolo 21 ľudí vrátane detí. Úrady preto umožnili Srbom odovzdať do 8. júna neregistrované zbrane alebo čeliť možnému pobytu vo väzení. Po masových streľbách bolo okrem toho prijatých viacero opatrení vrátane zákazu vydávania nových zbraňových licencií, prísnejších kontrol držiteľov zbraní a strelníc či trestov za nelegálnu držbu zbrane.
Odhaduje sa, že Srbsko patrí v rámci Európy medzi krajiny, kde vlastní zbraň najviac ľudí. Podľa projektu Small Arms Survey patrí dokonca medzi krajiny s najvyšším počtom držiteľov zbraní na svete; na každých 100 civilistov pripadá viac ako 39 strelných zbraní. Časť z nich je dedičstvom vojen v 90. rokoch minulého storočia.
Prvá masová streľba sa minulý týždeň odohrala v stredu na základnej škole v Belehrade. Trinásťročný útočník otcovou zbraňou zastrelil školského strážnika a osem spolužiakov. Išlo o vôbec prvú streľbu na škole v Srbsku.
Srbsko zažilo najtragickejšiu streľbu. Môže ísť o dôsledok dlho neriešeného problému so zbraňami, hovorí analytik
O deň neskôr 21-ročný strelec v dvoch dedinách pri meste Mladenovac zabil osem ľudí a zranil ďalších 14. V stredu pritom otca tohto strelca polícia zadržala za nelegálnu držbu zbrane.
Masové streľby tiež viedli k výzvam na väčšiu toleranciu v Srbsku. Tisíce ľudí sa zúčastnili na demonštráciách opozície a požadovali okrem iného rezignáciu populistických ministrov. Ďalšie protesty sú naplánované na piatok. Podľa srbského prezidenta Aleksandara Vučiča opozícia tieto tragédie zneužíva na politické účely.