Pápež na skejtborde či Macron v krikľavej veste. Päť tipov, ako rozoznať naozajstnú fotografiu od AI
Internet v posledných mesiacoch zaplnili fotky známych osobností a politikov pri rôznych absurdných a nepravdivých aktivitách. Tieto obrázky vygenerovali ľudia pomocou umelej inteligencie. Čo je dnes nevinná zábava môže niekto v budúcnosti zneužiť na manipuláciu volieb či verejnej mienky. Na čo si pri týchto obrázkoch treba dať pozor, aby sme im nenaleteli?
3. Chyby umelej inteligencie
Na generovaných obrázkoch majú ľudia zvyčajne nesprávny počet prstov či zvláštne vyzerajúce zuby. Ako píše portál Discover, súbory údajov, ktoré trénujú umelú inteligenciu, majú tendenciu zachytávať iba kúsky rúk. Technika tak iba ťažko napodobní ich skutočný výzor. V mnohých prípadoch sa netrafí do správneho počtu prstov alebo prípadne vytvorí príliš štíhle a natiahnuté zápästia.
Medzi ďalšie chyby, ktoré sa objavujú na umelo vygenerovaných obrázkoch, je príliš veľký počet zubov alebo zvláštne deformované rámy okuliarov. Zdá sa, že umelá inteligencia má taktiež problém napodobniť ľudské uši. Často majú nerealistické tvary.
4. Nesediace detaily
Pri lepšom zameraní sa na fotografie si človek môže všimnúť detaily, ktoré k celkovému obrázku nesedia. Skvelým príkladom sú napríklad náušnice na ženách. Tie môžu byť na každom uchu iné, prípadne na jednom z nich chýbať. Pri sérií fotografií sa taktiež môžu objaviť rozličné vzory na srsti "fotografovaných" zvierat či na odevoch. V takom prípade je jasné. že nejde o skutočné fotografie.
5. Všímajte si pozadie
V neposlednom rade sa podľa portálu euronews treba zamerať na pozadie obrázka. Napríklad na fotografiách Macrona v uliciach francúzskeho Paríža počas demonštrácií sú nesprávne nápisy na okolitých budovách či dopravných značkách. Objekty v pozadí môžu byť taktiež zdeformované - neprirodzene zakrivené pouličné lampy alebo už na prvý pohľad nestabilné budovy.
Niekedy aplikácie umelej inteligencie využívajú na tvorenie pozadia kopírovanie objektov a ľudí, teda sa na fotografii nachádzajú dvakrát. V mnohých prípadoch je pozadie taktiež rozmazané a nie je jasné, čo sa na ňom deje.