Týrali ich aj mučili. Interpol spustil pátranie po menách dlhodobo nezvestných žien
Polícia v troch európskych krajinách žiada o pomoc pri identifikácii 22 zavraždených žien, ktorých mená zostávajú záhadou. Ich telá, niektoré rozštvrtené, boli nájdené v Nemecku, Belgicku a Holandsku v priebehu 43 rokov - naposledy v roku 2019. Podľa polície niektoré z nich vykazovali známky týrania alebo hladovania. Ich identita ale nie je známa, čo doteraz marilo pátranie detektívov po ich vrahoch, uviedla agentúra AP.
Násilná smrť
Belgická, nemecká a holandská polícia dúfajú, že sa to zmení vďaka operácii Identify Me (Identifikuj ma), ktorú v stredu začali spoločne s Interpolom. Keby sa k ženám podarilo priradiť s pomocou verejnosti mená, polícia by ich nemusela prinajmenšom ďalej identifikovať podľa ich charakteristických rysov alebo oblečenia - teda napríklad ako "žena s kvetinovým tetovaním" alebo "žena s umelými nechtami".
Najstarší z odložených prípadov, "dievča na parkovisku", pochádza z roku 1976. Telo dievčaťa bolo nájdené pri diaľnici A12 v Holandsku. Predpokladá sa, že v čase smrti mala 13 až 20 rokov. Interpol na svojich stránkach zverejnil čiernobiele rekonštrukcie tvárí niektorých obetí. Tá "dievčaťa na parkovisku" ukazuje mladú ženu s dlhými tmavými vlasmi a svetlými očami.
Vo vyhlásení Interpol uviedol, že niektoré zo žien pravdepodobne pochádzali z východnej Európy a že ich telá boli možno ponechané v Belgicku, Holandsku a Nemecku, aby zmiatli vyšetrovanie. Väčšina obetí bola vo veku od 15 do 30 rokov. "Väčšina z 22 obetí zomrela násilnou smrťou a niektoré boli pred smrťou tiež týrané alebo hladovali," uviedla holandská polícia.
Polícia hľadá aj vrahov
Polícia dúfa, že zistenie ich mien by mohlo priniesť aj dôkazy o možných páchateľoch. Mohla by tiež zistiť, či spolu niektoré z prípadov súvisia. Belgicko predložilo sedem prípadov, Nemecko šesť a Holandsko deväť. "Pri podobných vyšetrovaniach viedlo zistenie totožnosti obete nakoniec k zatknutiu podozrivého," uviedla Anja Allendorfová z nemeckej polície.
Interpol zverejňuje podrobnosti o jednotlivých prípadoch na svojich internetových stránkach. Okrem rekonštrukcií tvárí niektorých žien sú tu aj obrázky šperkov a ďalších predmetov nájdených pri ich pozostatkoch a kontaktné formuláre pre ľudí, ktorí by mohli mať o prípadoch nejaké informácie.
Identifikácia žien by tiež mohla pomôcť uzavrieť prípady ich rodinným príslušníkom, uviedla Susan Hitchinová, ktorá koordinuje oddelenie DNA Interpolu. "Je strašné žiť celé tie roky a nemať žiadne správy a nevedieť, čo sa stalo. A akokoľvek môže byť hrozné získať istotu, že ich milovaná osoba zomrela, je to súčasť dôležitého procesu, aby mohli smútiť a posunúť sa ďalej," povedala. "Dúfajme, že verejnosť bude schopná priniesť nejaké nové prvky, ktoré polícia môže použiť a ktoré nakoniec poskytnú totožnosť týchto obetí a v ideálnom prípade pomôžu viesť k páchateľovi, ak nejaký existuje," dodala.