Americká polícia vyšetruje, či strelec z Dallasu nebol pravicovým extrémistom
Americká polícia strelca, ktorý v sobotu v obchodnom centre pri texaskom Dallase zabil osem ľudí, identifikovala ako 33-ročného Maurícia Garciu. Podľa agentúry AP teraz preveruje, či nebol pravicovým extrémistom.
Streľba sa odohrala v nákupnom centre v meste Allen, ktoré leží asi 40 kilometrov severovýchodne od Dallasu a má vyše 100 000 obyvateľov. Muž tam vystúpil z auta a začal strielať na okoloidúcich. Zastrelil osem ľudí a ďalších sedem zranil, než ho zneškodnil policajt, ktorý bol práve blízko.
Podrobnosti o obetiach zatiaľ polícia neoznámila, podľa svedkov sú medzi nimi ale aj deti. O strelcovi uviedla, že bol obyvateľom Dallasu. Pri útoku použil útočnú pušku AR-15 a podľa amerických médií mal so sebou v aute aj niekoľko ďalších zbraní a množstvo nábojov.
Čo ho k činu viedlo, zatiaľ vyšetrovatelia nevedia, zaoberajú sa ale aj možnosťou, že bol pravicovým extrémistom. Prechádzajú napríklad účty na sociálnych sieťach, o ktorých sú presvedčení, že mu patrili. Na niektorých vyjadroval záujem o neonacistické názory. Po smrti na jeho tele polícia našla nápis s textom "RWDS", ktorý je skratkou pre "pravicové komando smrti". Často ju používajú práve ľudia na extrémnej pravici a tiež osoby presvedčené o nadradenosti bielej rasy.
Agentúra Reuters uviedla, že prípady masovej streľby sa v USA stali bežnými. Len od začiatku tohto roku ich bolo 199, čo je najviac za rovnaké obdobie od roku 2016. Nezisková organizácia Gun Violence Archive, na ktorej čísla sa agentúra odvoláva, masovú streľbu definuje ako takú, pri ktorej utrpia zranenia alebo prídu o život najmenej štyria ľudia, nepočítajúc strelca.
Prezident Joe Biden po streľbe znova vyzval Kongres, aby zakázal útočné pušky. Že by sa tak skutočne stalo, je ale kvôli dlhodobému odporu republikánskych zákonodarcov k takýmto opatreniam veľmi nepravdepodobné.