Pemza nie je len na päty: Tri tipy, ako ju využijete doma pri upratovaní
Síce je pemza primárne určená na pedikúru a zbavenie sa stvrdnutej kože na nohách, poslúži vám však aj pri upratovaní domácnosti.
Využite drsný povrch pemzy a zbavte sa žmolkov na oblečení či spálenín na riade.
Spáleniny po pečení
Keď sa vám niečo pripáli, viete, koľko námahy vás čaká, aby ste tieto miesta z kuchynského riadu odstránili. Ak sa jedná o sklo alebo keramiku, môžete si na pomoc zobrať pemzu. Najmä zo zapekacích nádob dokáže táto pomôcka na pedikúru pripáleniny odstrániť pomerne jednoducho a povrch riadu nepoškriabe. Riad aj pemzu namočte a šúchajte pripálené miesta. Na kov nie je síce pemza vhodná, ale výnimkou je mriežka z rúry, z ktorej dokáže odstrániť mastnotu aj zapečené zvyšky jedla rovnako jednoducho, ako zo skla a keramiky.
Zvieracie chlpy
Pemza je rovnako účinný nástroj aj pri odstraňovaní chlpov z bytových textílii a čalúneného nábytku. Ak máte domáceho miláčika, iste tento problém poznáte. Okrem klasického vysávania a používania lepiaceho valčeka môžete zvieracie chlpy z gauča odstrániť tak, že ho prebehnete navlhčenou pemzou. Vďaka pórovitému povrchu sa na ňu všetko jednoducho nalepí.
Žmolky na oblečení
Na niektorých druhoch látok sa zvyknú nosením tvoriť žmolky, ktoré oblečeniu uberajú na vzhľade. Odstráňte ich s pemzou, pôjde jej to rovnako dobre ako pri odstraňovaní stvrdnutej kože na nohách. Porézny povrch žmolky lepšie zachytí, ak budete ťahy robiť len jedným smerom.