Vitamín C v skratke: Prečo ho užívať, koľko ho dávkovať a v akej forme?
Vitamín C pozná snáď každý, no nie všetci ho prijímame v strave alebo v podobe výživových doplnkov dostatok. Denná dávka sa líši u dospelých či detí a jasno nemusíte mať ani v dostupných formách céčka. Náš krátky prehľad vám v tom urobí raz a navždy jasno.
Ľudský organizmus nedokáže tvoriť céčko sám, preto je dôležité prijímať ho v jedle aj pomocou pomocou doplnkov výživy. Zaručuje imunitu, ale aj zdravie kostí či zubov.
Denná dávka
Dospelý človek by mal denne prijať okolo 120 mg vitamínu C. Vyššiu dávku kyseliny L-askorbovej, čo je iný názov pre céčko, by si mali dopriať športovci, tehotné ženy, starší ľudia, ale aj fajčiari. Naopak, deťom stačí nižšia dávka, a to v závislosti od veku. Pri niekoľkomesačných bábätkách je to približne 50 mg na deň, pri násťročných deťoch asi 90 mg.
Vitamín C v strave
Najprirodzenejšou formou, ako dostať do tela dostatok céčka, je strava. Na tento vitamín sú bohaté nielen citrusy, ale aj jahody či kivi. Zo zeleniny je to brokolica, petržlen, kel, paprika i pažítka. V malom množstve ho obsahujú dokonca i ryby.
Formy céčka
Okrem stravy existuje množstvo výživových doplnkov, ktorými si zaistíte dennú dávku vitamínu C. Ako sa v tom však orientovať? V prvom rade nejde o to, či siahnete po prášku, tekutom výživovom doplnku alebo tabletách. Sústreďte sa však na zdroj céčka. Často sa predáva ako prírodná či syntetická kyselina L-askorbová, ktorá môže byť skombinovaná s bioflavonidmi, vďaka čomu sa lepšie vstrebáva do organizmu. Existuje tiež nekyslý vitamín C, ktorý nedráždi a neprekysľuje žalúdok. Samostatnou kategóriou je lipozomálne céčko.
Lipozomálny vitamín C
Lipozomálna forma znamená, že vitamín C je obalený v tukovom puzdre, čo zvyšuje jeho vstrebateľnosť nad 90 %. Jeho forma je tekutá a nekyslá, takže je šetrná pre žalúdok.
Inými slovami, zásadný rozdiel je v doprave vitamínu do tenkého čreva. Keďže je lipozomálne céčko ochránené tukovým puzdrom, pri ceste organizmom nedochádza k takým stratám ako pri iných formách vitamínu C.
Nedostatok vitamínu C spôsobuje:
- dlhotrvajúcu únavu
- bolesti kĺbov
- zlé hojenie rán
- vysušenie pokožky
- žalúdočné problémy
- krvácanie ďasien
Predávkovanie nehrozí
Nedostatok vitamínu C je nazývaný avitaminóza alebo skorbut. V dnešnej dobe sa už nevyskytuje, ale v minulosti to bola choroba námorníkov alebo chudobných, ktorá sa prejavovala okrem zníženej imunity krvácaním ďasien, pod kožou či na nechtových lôžkach.
Druhý extrém, teda predávkovanie, však v tomto prípade nehrozí. Je to vitamín rozpustný vo vode, čiže prebytok sa z tela jednoducho vylúči, pretože si ho organizmus neukladá do zásob. Maximálne, čo sa môže stať, je krátkodobé podráždenie žalúdka.