Do Číny už nedováža najviac ropy Saudská Arábia, predbehlo ju Rusko
Dodávky ruskej ropy do Číny sa v marci medziročne zvýšili o polovicu na rekordných 9,61 milióna ton, čo je 2,26 milióna barelov denne. Vyplýva to z dnešných údajov čínskeho colného úradu. Rusko tak zostalo najväčším dodávateľom ropy do Číny, uviedla agentúra Reuters.
Vývoz energetických produktov z Ruska do Číny výrazne vzrástol, keď Moskva vlani vo februári začala útok na Ukrajinu a západné krajiny na Rusko uvalili rozsiahle sankcie. Západ okrem iného zaviedol cenový strop na dodávky ruskej ropy po mori, čím Rusku obmedzil okruh odberateľov.Sú tak nútení ponúkať svoju ropu s výraznou zľavou, čo vo veľkej miere využívajú aj čínski odberatelia.
V celom minulom roku bola najväčším dodávateľom ropy do Číny Saudská Arábia. Dovoz saudskoarabskej ropy do Číny vlani dosiahol 87,49 milióna ton. V tomto prvom štvrťroku predstavoval 22,82 milióna ton, zatiaľ čo dovoz ruskej ropy dosiahol 25,29 milióna ton.
Dodávky z Ruska tak v prvom štvrťroku medziročne stúpli takmer o tretinu, zatiaľ čo dodávky zo Saudskej Arábie sa zvýšili zhruba o šesť percent.
Zdanenie Slovnaftu nie je zdanenie ruskej ropy, vysvetľuje odborník. Čo to pre rafinériu znamená?
Európska únia spolu so skupinou ekonomicky vyspelých krajín G7 as Austráliou od minuloročného 5. decembra zaviedla maximálnu cenu 60 dolárov za barel ruskej ropy prepravovanej po mori. V prípade prekročenia tohto limitu je zakázané ropu prevážať a poisťovať jej prepravu.
Čínske rafinérie podľa agentúry Reuters na prepravu a poistenie ruskej ropy využívajú prostredníkov, aby sa tak vyhli porušovaniu západných sankcií.