Zákaz potratovej tabletky v USA zatiaľ platiť nezačne, rozhodol najvyšší súd
Najvyšší súd USA v piatok dočasne ponechal v platnosti federálne pravidlá týkajúce sa používania potratovej tabletky s účinnou látkou mifepristone, informujú agentúry AFP a AP.
Súd si tak ponechal čas na dôkladnejšie zváženie ďalších krokov v tejto kauze. O zásah v prípade potratovej tabletky ho požiadali americká administratíva, ako aj výrobca tabletky, spoločnosť Danco Laboratories. Reagovali tak na rozhodnutie nižšieho súdu, ktorý jej predaj de facto zakázal.
V nariadení podpísanom sudcom Samuelom Alitom súd požiadal obe strany, aby do utorka zvážili, či by rozhodnutie nižšieho súdu obmedzujúce prístup k tabletke malo nadobudnúť účinnosť, aj keď prípad ešte nebol doriešený federálnym súdom. Najvyšší súd naznačil, že o veci ďalej rozhodne do stredy.
Sudcovia boli v tejto chvíli požiadaní iba o to, aby určili, ktoré časti verdiktu zo 7. apríla, vydaného sudcom Matthewom Kacsmarykom z Texasu, zostanú v platnosti, zatiaľ čo prípad bude ďalej pokračovať.
Kacsmaryk svojím predbežným opatrením pozastavil platnosť registrácie pilulky, vydanej už pred 23 rokmi Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Ak by najvyšší súd nezasiahol, nové opatrenie by začalo platiť už v sobotu. Ministerstvo spravodlivosti aj spoločnosť Danco Laboratories v tejto súvislosti varovali pred "regulačným chaosom" a poškodením práv žien.
Ústavná rada potvrdila platnosť dôchodkovej reformy. Macron by mal zákon podpísať do 48 hodín
Americký prezident Joe Biden rozhodnutie texaského sudcu už predtým označil za "bezprecedentný krok, ktorý ženám berie základné slobody". Vníma ho ako ďalší veľký krok k celonárodnému zákazu potratov, o ktorý sa podľa jeho slov usilujú republikáni.
Mifepristone je jedna z dvoch účinných látok, ktoré sa v Spojených štátoch bežne používajú na potraty. Ukončí tehotenstvo a ďalšia látka, misoprostol, potom vyvolá potrat. Látky sa na prerušenie tehotenstva využívajú v prvých desiatich týždňoch po otehotnení.