Inflácia je najnižšia za posledný polrok
Inflácia na Slovensku v marci tohto roka spomalila na úroveň z októbra minulého roka 14,8 percenta. Vo februári bola ešte na úrovni 15,4 percenta, čo bolo zopakovanie jej doterajšieho maxima tretíkrát v priebehu štyroch mesiacov. Medzimesačne spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v marci vzrástli o 1,2 percenta. Informoval o tom v Štatistický úrad SR.
"Napriek spomaleniu tempa rastu celkovej inflácie, ceny potravín v medziročnom porovnaní naďalej atakovali doterajšie maximum rastu z decembra na úrovni 29 percent. Náklady na bývanie, energie a položky súvisiace s bývaním sa mierne znížili a dostali sa na úroveň zo začiatku roka 2022," priblížili štatistici. Ceny pohonných látok klesli medziročne na deflačnú hodnotu prvýkrát po dvoch rokoch.
"Druhý najväčší vplyv na výdavky domácností majú ceny v odbore bývanie a energie. V marci bol rast 13,6 %, dynamika rastu však mierne klesala tretí mesiac po sebe," vyčíslil ŠÚ SR.
Ceny potravín rastú nepretržite už tretí rok. Medziročné zvýšenie o viac ako štvrtinu sa v marci prejavilo v siedmich z deviatich skupín potravín. Výrazne rástli ceny mäsa o 30,5 %, chleba a obilnín o 27,2 %, mlieka, syrov a vajec o 35,7 %, ale aj zeleniny o 32,1 %, olejov a tukov o 28,3 % a cukru a cukroviniek o 30,3 percent. Nealkoholické nápoje zdraželi o 19,6 percent.
V doprave vzrástli ceny medziročne o 2,2 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2021. Výsledok bol ovplyvnený na jednej strane výrazným poklesom cien pohonných látok o 7,1 %, na druhej strane pretrvávajúcim rastom cien na nákup dopravných prostriedkov o 8,2 % a dopravných služieb drahších o 15 percent.
Medziročne sa zvýšili tiež ceny služieb zubných lekárov, kúpeľnej starostlivosti, nemocničných služieb, farmaceutických výrobkov, poštových služieb, novín, kníh, kancelárskych potrieb, vzdelávania, stravovacích a ubytovacích služieb, výrobkov a služieb osobnej starostlivosti, ako aj sociálnych služieb.
Index spotrebiteľských cien sa v marci medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 14,7 %, za nízkopríjmové domácnosti o 15,7 % a za domácnosti dôchodcov o 15,8 percenta.
"Spolu za tri mesiace roku 2023 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 15,1 %. Za domácnosti zamestnancov o 15 %, za nízkopríjmové domácnosti o 16 %, za domácnosti dôchodcov o 16,1 %," doplnili štatistici.