Severná Kórea odpálila ďalšiu balistickú raketu, Japonsko varovalo svojich občanov
Severná Kórea v štvrtok odpálila balistickú raketu stredného alebo dlhšieho doletu smerom nad Japonské more. Informovali o tom agentúry Jonhap a Reuters. Podľa juhokórejskej armády išlo o nový typ strely, pravdepodobne využívajúci pevné palivo.
Japonská vláda krátko potom vydala varovanie, že raketa môže dopadnúť blízko ostrova Hokkaidó, a vyzvala tunajších obyvateľov, aby sa okamžite schovali. Neskôr varovanie odvolala a raketa skutočne dopadla mimo najsevernejšej z hlavných japonských ostrovov.
Tokio viac ako piatim miliónom občanov na druhom najrozľahlejšom japonskom ostrove odporučilo, nech sa ukryjú v budovách alebo v podzemí. Asi 20 minút potom uviedlo, že systém núdzového varovania pred nebezpečenstvom upresnil predchádzajúce nesprávne informácie o dopade rakety a nebezpečenstvo už nehrozí.
Juhokórejská armáda oznámila, že raketa odpálená z blízkosti severokórejskej metropoly Pchjongjangu uletela asi 1000 kilometrov, než dopadla do Japonského mora. Soul to označil za "vážnu provokáciu".
Podľa nemenovaného juhokórejského vojenského činiteľa bol pri teste zjavne použitý nový zbraňový systém, ktorý KĽDR nedávno predviedla na vojenskej prehliadke. Armáda analyzovala trajektóriu a dolet strely a domnieva sa, že by mohlo ísť o raketu na tuhé palivo. Severná Kórea sa snaží pracovať na výrobe väčšieho množstva rakiet na tuhé palivo, ktoré sa ľahšie skladujú aj prepravujú. Navyše ich možno odpáliť takmer bez varovania alebo času na prípravu, poznamenala agentúra Reuters.
"KĽDR síce už testovala rakety krátkeho doletu na tuhé palivo, netestovala ale rakety dlhého doletu tohto typu," uviedol k tomu Bruce Bennett, obranný analytik spoločnosti RAND Corporation.
Porušenie rezolúcie BR OSN
Japonská pobrežná stráž nemá žiadne informácie o tom, že by vplyv strely spôsobil problémy lodiam blízko ostrova Hokkaidó. Tokio zvolalo zasadnutie národnej bezpečnostnej rady a vyjadrilo "silný protest". Soul test označil za jasné porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady (BR) OSN a tiež zvolal zasadnutie svojej bezpečnostnej rady.
Odpálenie rakety prichádza niekoľko dní po tom, čo severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval svoju krajinu, aby bola pripravená kedykoľvek vykonať jadrové útoky na odvrátenie vojny. KĽDR podľa neho musí čeliť tomu, čo nazvala "agresiou Spojených štátov". USA posledné zo série raketových testov odsúdili, zopakovali ale aj ponuku na začatie rozhovorov.
"Pre diplomaciu sa dvere nezavreli, Pchjongjang ale musí okamžite ukončiť svoje destabilizačné akcie a namiesto toho si zvoliť diplomatickú cestu," uviedla Adrienne Watsonová z americkej Národnej bezpečnostnej rady. Severná Kórea kritizovala nedávne vojenské cvičenia amerických a juhokórejských jednotiek a označila ich za "eskaláciu napätia".
Južná Kórea podľa agentúry Jonhap ďalej oznámila, že jej severný komunistický sused v posledných dňoch neodpovedá na bežné cezhraničné hovory uskutočnené prostredníctvom medzikórejských styčných a vojenských komunikačných liniek.
KĽDR už tento rok podľa agentúry AP odpálila okolo 30 rakiet, vlani ich bolo rekordných viac ako 70, vrátane medzikontinentálnych balistických striel schopných dosiahnuť americkú pevninu. Americkí a juhokórejskí predstavitelia aj preto varovali, že sa komunistická krajina môže pripravovať na prvý jadrový test od roku 2017.