Sľuby politikov zatiaľ nikto nenaplnil. LGBTI+ komunita aj po pol roku od vraždy pred Teplárňou čaká na riešenia

Zatiaľ čo verejnosť vyšla do ulíc a mimovládne organizácie nabádali štát ku zmenám v legislatíve, poslanci doteraz neschválili žiaden zákon, ktorý by LGBTI+ komunite pomohol. A to napriek tomu, že väčšina z nich verejne odsúdila vraždu spred šiestich mesiacov a prvé dni po nej sľubovala riešenia.

Sľuby politikov zatiaľ nikto nenaplnil. LGBTI+ komunita aj po pol roku od vraždy pred Teplárňou čaká na riešenia
Foto: ta3/Veronika Pancuraková

Slovensko bez zmeny

Napriek októbrovej tragédii, viacerých zhromaždení i apelu zo strany Európskeho parlamentu a Európskej komisie sa však na Slovensku nič nezmenilo. Krátko po vražde stana SaS predložila v parlamente návrh zákona o partnerskom spolužití, ktorý však poslanci neschválili. Návrh mal podľa poslancov SaS zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv týkajúcich sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Partnerské spolužitie malo byť možné podľa návrhu uzavrieť medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia i medzi osobami rovnakého pohlavia. 

Zaviesť navrhovali oprávnenia v prospech spolu žijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave, ako aj pri nároku na ošetrovné. Zo 133 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 50, proti bolo 37, zdržali sa 15 poslanci a 31 nehlasovalo. Na neschválenie reagoval opäť Matovič slovami: "A tieto partnerstvá by sa potom posúvali k manželstvám párov rovnakého pohlavia. V žiadnom prípade." Pridal sa k nemu i poslanec Richard Vašečka (OĽANO), ktorý sa taktiež obával, že schválenie partnerského spolužitia by viedlo k manželstvám osôb rovnakého pohlavia a adopciám detí týmito pármi. 

V dnešných dňoch parlament naopak rozoberá témy zmeny rodného čísla, ktoré by po schválení viedli k znemužneniu právnej tranzície. V prípade zmeny pohlavia by sa podľa návrhu novely zákona z dielne OĽANO a Sme rodina nemalo zmeniť rodné číslo. Má to byť možné len v prípade jeho nesprávneho určenia. "Novela je vyvrcholením snáh rôznych regresívnych politikov a političiek a antirodových hnutí, ktoré majú za cieľ doslova vymazať transrodových ľudí zo spoločnosti," uviedla v rozhovore pre ta3 aktivistka Zara Kromková. 

Premiér Eduard Heger poveril ministra spravodlivosti Viliama Karasa pripravením legislatívy na posilnenie práv LGBTI+ komunity. Ten predložil návrhy najprv o možnosti partnerov akejkoľvek orientácie určiť si dôverníka a neskôr o súkromných nadáciách, ktoré by si páry mohli zakladať. Oba návrhy niektorí politici, verejnosť i LGBTI+ komunita odsúdili. "Je to nedôstojné riešenie, ktoré ani neuznáva vzťahy rovnakého pohlavia. Za dôverníka totiž môžete označiť aj niekoho, kto o tom ani nemusí vedieť," uviedol v rozhovore pre ta3 Roman Samotný k návrhu inštitútu dôverníka.

Strana 3 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok