10 tipov na jarné výlety od známeho cestovateľa: úchvatné výhľady, túry s deťmi i história

Vzduch sa otepľuje a dlhšie dni umožňujú tráviť viac času v prírode. Kam zájsť v jarných mesiacoch? Pozrite si desať tipov na jarné výlety po celom Slovensku, ktoré sme pre vás pripravili v spolupráci s cestovateľom Radoslavom Hoppejom, autorom známeho blogu Nie je túra bez Štúra. Na to, kam sa vybrať počas jarných mesiacov, sme sa pýtali aj vás - divákov a čitateľov. Odporúčania nájdete v závere článku.

10 tipov na jarné výlety od známeho cestovateľa: úchvatné výhľady, túry s deťmi i história
Foto: Archív Radoslava Hoppeja

Stredné Slovensko

Vrch Babky

K vrchu v Západných Tatrách, konkrétne v podcelku Sivý vrch, sa dostanete z parkoviska Bobrovecká vápenica, ktoré je neplatené. Sledujte modrú turistickú značku a neskôr sa napojte na zelenú. "Trasa je podľa mňa dobre značená, čiže by sa nemalo stať, že zablúdite. Výstup mne osobne trval približne dve hodiny," uviedol. Turistika na Vrch Babky nie je úplne pre začiatočníkov, keďže sa po ceste nájdu aj strmšie úseky. 

Vrch Babky Foto: Archív Radoslava Hoppeja

Múzeum slovenskej dediny v Martine

Ide o najväčšie múzeum v prírode na Slovensku, ktoré ponúka vyše 150 objektov z Oravy, Kysúc, Liptova a Turca. "Do múzea sa viete dostať bez sprievodcu a ísť si tak svoje tempo. Každú celú hodinu sa uskutočňujú aj prehliadky s lektorom, s ktorým sa dostanete aj na miesta, kde nie je voľný prístup," vysvetlil mladý influencer. Dodal, že sa vám oplatí poznačiť si prvú stredu v mesiaci ako vhodný deň na návštevu múzea, keďže vstup do viacerých z nich je na Slovensko v tento deň zdarma.

Múzeum slovenskej dediny v Martine Foto: Archív Radoslava Hoppeja

Vrch Vtáčnik 

"Vtáčnik je najvyšší vrch v regióne Gron, ale aj v rámci stredného Pohronia. Dostať sa na tento vrch je možné viacerými značenými turistickými chodníkmi. Východiskami túr môžu byť obce Ostrý Grúň, Kľak, Prochot alebo aj Veľké Pole," prezrádza tipy zakladateľ cestovateľského blogu Nie je túra bez Štúra. Turistiku zvládnu aj tí menej zdatní, keďže ide o nenáročnú cestu. Užijete si výhľady na Kremnické, Štiavnické či Strážovské vrchy, ako aj na Veľkú a Malú Fatru a oblasť hornej Nitry. Vtáčnik s nadmorskou výškou 1346 metrov býva obľúbeným cieľom turistov, cyklistov a v zime aj skialpinistov.

Vrch Vtáčnik Foto: Archív Radoslava Hoppeja

Bencúrova veža v Demänovskej doline

Bencúrová veža je rozhľadňa, ktorá vám ponúkne rozprávkový výhľad a približne kilometer od nej sa nachádza Symbolický cintorín obetiam Nízkych Tatier. "Keď sa do Demänovskej doliny vyberiete, nevynechajte ani Dolinu Vyvieranie - je jednou z bočných vetiev Demänovskej doliny a je naozaj čarovná," uviedol Hoppej. Odporúča tiež navštíviť Náučný chodník Príbeh vody, ktorý prechádza pozdĺž riečky Demänovka a poteší aj tých najmenších.

Bencúrova veža Foto: Archív Radoslava Hoppeja
Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 2 / 4

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok