FOTO: Bičovali ich a pribili na kríž. Na Filipínach sa konal známy rituál ukrižovania
Niekoľko radikálnych veriacich sa na Filipínach opäť podrobilo tradičnému rituálu pribíjania na kríž, ktorým napodobňujú utrpenie Ježiša Krista. Zvyk, ktorý priťahuje tisíce veriacich aj turistov, hoci sa k nemu katolícka cirkev nestavia ústretovo, sa vrátil po trojročnej prestávke vynútenej pandémiou Covidu-19. Informovala o tom agentúra AP.
Pribili ho už 34-krát
Radikálnych veriacich, ktorí sa rozhodli nechať sa ukrižovať, odprevadili na vrch pri obci San Pedro Cutud dedinčania prezlečení za rímskych setníkov a pribili ich na kríže. Tradičného rituálu sa tam zúčastnilo osem mužov, vrátane 62-ročného maliara Rubena Enajeho, ktorý bol na kríž pribitý tridsaťštyrikrát.
Enaje po ukrižovaní uviedol, že sa modlí za odstránenie choroby Covid-19 a za ukončenie ruskej agresie voči Ukrajine, ktorá prispela k rastúcim cenám potravín a plynu po celom svete. "Ide len o tieto dve krajiny zapojené do vojny, Rusko a Ukrajinu, ale zasiahnutí sme všetci," uviedol maliar.
Otec štyroch detí vzhľadom na svoj vek premýšľa, že sa zvykom skončí, definitívne sa ale rozhodne až budúci rok. Hoci bolesť z pribíjania nie je taká silná, ako očakáva, uviedol, že je pred každým pribíjaním nervózny, pretože by na kríži mohol zomrieť.
Enaje so zvykom začal, keď v roku 1985 takmer bez ujmy prežil pád z trojposchodovej budovy. Rituálu sa zúčastňuje ako poďakovanie za to, čo považoval za zázrak. Keď sa jeho blízki údajne jeden po druhom uzdravili z vážnych chorôb, v rituáli pokračoval a stal sa akousi miestnou celebritou.
FOTO: V Prešove bolo živé predstavenie krížovej cesty Ježiša Krista. Štáb ta3 bol pri tom
Netradičné tradície
V San Pedro Cutud sa v piatok podľa organizátorov zišlo vyše 15-tisíc filipínskych i zahraničných turistov a veriacich. Na mieste panovala slávnostná atmosféra, dedinčania predávali balenú vodu, klobúky, náboženské predmety a polícia dohliadala na poriadok.
Mnoho ďalších ľudí si bičovalo chrbát v nádeji, že tak zmyjú svoje hriechy a zaistia uzdravenie svojich blízkych či úspešnejší život. Niektorí účastníci v minulosti otvárali kajúcnikom rany na chrbte rozbitým sklom, aby bol rituál dostatočne krvavý.
Tento hrozný pohľad podľa AP odráža jedinečnú podobu filipínskeho katolicizmu, ktorý spája cirkevné tradície s ľudovými poverami. Cirkevní predstavitelia na Filipínach sa proti ukrižovaniu ohradzujú. Poukazujú na to, že ľudia môžu svoju hlbokú vieru a náboženskú oddanosť prejaviť bez toho, aby si ubližovali, napríklad charitatívnou činnosťou.
Podľa miestneho významného katolíckeho kňaza a aktivistu Roberta Reyesa sú krvavé obrady odrazom toho, že cirkev nedokázala mnohých Filipíncov plne poučiť o kresťanských zásadách a nechala ich na vlastnú päsť hľadať spôsoby, ako hľadať božiu pomoc pri najrôznejších nerestiach.