Stúpajúce teploty spôsobujú, že žaby hromadne migrujú k vode. Ochranári im pomáhajú
Žaby hromadne opäť opúšťajú zimoviská v lesoch a migrujú k najbližším vodným plochám, aby tam nakládli vajíčka. Často im však trasu pretína cesta a pod kolesami áut tak hynú stovky zákonom chránených jedincov. Vďaka ochranárom a dobrovoľníkom im pomáhajú záchytné zábrany. Pri Púchove už zachránili tisícky jedincov.
Pri jarnej migrácii pomáhajú žabám prekonávať najnebezpečnejšie úseky ciest profesionálni ochranári a dobrovoľníci.
Jedna z najväčších migračných trás je pri Púchove. Ročne tiahne frekventovaným úsekom cesty cez tritisíc jedincov. Ochrannú plachtu natiahli na takmer 300-metrový úsek. Spodok zahrnuli vrstvou zeminy.
Matej Hudák, strážca CHKO Strážovské vrchy: "Pretože ropuchy, ako vieme, sa vedia veľmi dobre podhrabávať, preto potrebujeme kus tej plachty dostať aj pod zem."
Obojživelníky, väčšinou v noci, zbierajú do vedier. Potom ich z nich vyložia na druhú stranu cesty, prípadne ku jazeru, aby nenarušili ich prirodzený cyklus.
V lokalite pri Púchove žije predovšetkým zákonom chránená ropucha bradavičnatá, ktorá nakladie približne 2000 vajíčok. Žubrienky sú v rybníkoch až do dospelosti, kedy sa opäť vracajú späť do lesa.
Silný vietor na strednom Slovensku spôsobil výpadky elektriny. Obcou Nemecká sa prehnala veterná smršť
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac