TikTok ako nástroj na politickú kampaň. Ako ho slovenskí politici využívajú?
Aplikácia TikTok bude v celej infraštruktúre Kancelárie Národnej rady podľa jej vedúceho Daniela Guspana blokovaná a nebude možné ju používať. Mnohí politici však aplikáciu naďalej využívajú. Situáciu ohľadom aplikácie začali slovenskí politici riešiť po tom, ako americký Kongres predvolal generálneho riaditeľa spoločnosti na vypočúvanie.
Medzi ďalšie strany a hnutia, ktoré TikTok využívajú, patrí napríklad SaS, OĽANO, Republika a osobné účty majú aj Branislav Gröhling, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Štefan Harabin či Milan Uhrík. Podľa dát firmy PS:Digital, ktorá sa zaoberá online marketingom, sa na TikToku najviac darí strane Smer-SD. Na začiatku marca mala viac ako 27-tisíc sledovateľov.
Nástroj pre kampaň
V rozhovore pre ta3 riaditeľ exekutívneho tímu firmy PS:Digital Martin Piteľ vysvetlil, že základným rozdielom medzi TikTokom a inými sociálnymi sieťami je jeho pôvod, ktorý spôsobuje obavy predstaviteľom štátov a veľkým firmám. Je však veľmi dobrým nástrojom na budovanie značky. "Aby sa značka či človek zviditeľnili prostredníctvom TikToku, musia naň pravidelne prispievať. Kŕmia tým algoritmus a čím viac videí zdieľajú, tým viac sa zviditeľnia a dostanú do povedomia užívateľov," uviedol.
Na Slovensku majú však firmy či politici nevýhodu - v aplikácii u nás nefunguje možnosť platenej reklamy. "V iných krajinách to majú. Napríklad v Česku to využívala kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová, v Rakúsku zase prezident Alexander Van der Bellen, ktorý má aj vysoké čísla videní," povedal Piteľ. Naši politici sa s aplikáciou podľa neho iba učia pracovať. Myslí si však, že ak TikTok nezrušia, bude veľmi dôležitým nástrojom pri prezidentských voľbách. Politici si na nej vedia relatívne rýchlo vybudovať základňu, a to najmä medzi mladými ľuďmi a prvovoličmi.
Zákaz používania TikToku na zariadeniach Kancelárie NR SR podľa Piteľa neovplyvní politické reklamy. "Nájdu si iný spôsob tvorenia videí, iné priestory. Ak by však TikTok zrušili, určite by prišla nejaká nová aplikácia, alebo by sa celý obsah presunul na Instagram, kde sa dajú takéto videá zdieľať pomocou funkcie Reels. Ten však nemá tak dobre fungujúci algoritmus ako TikTok a nedajú sa na ňom tak rýchlo nazbierať sledovatelia," uzavrel.