Fotografi zo Slovenska a Česka zachytili na oblohe vzácny zelený záblesk. Ich záber sa stal snímkou dňa NASA
Fotografom Tomášovi Slovinskému zo Slovenska a Petrovi Horálkovi z Česka sa podarilo odfotografovať unikátny prírodný jav zvaný zelený záblesk. Ich fotografia sa stala utorkovou Astronomickou snímkou dňa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír. Informovalo o tom občianske združenie Astronómia pre všetkých.
Zelený záblesk je vzácny jav, ktorý sa objavuje na hornom okraji Slnka alebo Mesiaca pri ich západe alebo východe a je pozorovateľný len v ideálnych podmienkach a ak sa pozorovateľ nachádza nad nulovým, prípadne až záporným obzorom bez akýchkoľvek kopcov. Dá sa teda zachytiť na hladine mora alebo vysoko v horách. Príčinou javu je lom slnečných lúčov v zemskej atmosfére — astronomická refrakcia.
OZ Astronómia upozorňuje, že šanca vidieť zelený záblesk je malá, keďže časový úsek je zväčša kratší ako jedna sekunda. Tento optický jav sa poradilo zaznamenať dvom astrofotografom, ktorých zábery NASA už niekoľkokrát v minulosti ocenila. Tomáš Slovinský a Petr Horálek sa presne pred rokom zúčastnili na astronomickej fotoexpedícii pre americkú vedeckú organizáciu NOIRLab, počas ktorej navštívili observatória na Kitt Peaku v Arizone, Mauna Kea na Havaji a Cerro Pachón a Cerro Tololo v Čile. Práve v poslednom menovanom sa im 9. apríla 2022 podarilo unikátny prírodný jav zachytiť.
Fotografiu zeleného záblesku s názvom Viacnásobný zelený záblesk západu Slnka následne publikovala NASA ako utorkovú Astronomickú snímku dňa.