Učitelia sú nedocenení finančne aj morálne, zhodujú sa riaditelia škôl. Mladí pedagógovia často živoria

28.3.2023 18:00

Každoročne si 28. marca pripomíname Deň učiteľov. Pedagógovia nesú na pleciach zodpovednosť za vzdelanie aj výchovu ďalšej generácie. Ich profesia je však finančne nedocenená. Oslovili sme piatich riaditeľov základných a stredných škôl, ktorých sme sa pýtali na názor na platové ohodnotenie učiteľov, nedocenenie ich práce a aj na to, čo majú na svojej profesii najradšej.

Úhrady za energie uhradí rezort. Školám tak poskytne vyše milión eur
Foto: TASR/Veronika Mihaliková

Gabriel Kalna

Od 1. januára navýšila vláda platy učiteľov o 10 percent. Považujete to za dostačujúce vzhľadom na súčasnú infláciu?

Absolútne nie. Dokonca aj ďalších 12 percent bude stále málo. A nie je to len pre vysokú infláciu. V prvom rade by sme sa konečne mohli začať aspoň blížiť platom k učiteľom z iných krajín EÚ. V porovnaní s niektorými zarábame 40 percent z toho, čo oni. Už len naši susedia Česi zarábajú v hrubom v priemere o 500 eur viac.

Povolanie učiteľa je pre spoločnosť mimoriadne dôležité. Aké by malo byť podľa vás férové ohodnotenie pedagóga?

Plat učiteľa by sa určite aj vzhľadom na vzdelanie mal pohybovať na úrovni ostatných profesií s vysokoškolským vzdelaním alebo aspoň 1,3-násobku jeho priemeru.

Dokáže učiteľ vyžiť z aktuálneho platu alebo si potrebuje hľadať aj iné zdroje príjmu, napr. súkromné doučovanie?

Je to naozaj rôzne, pretože to závisí aj od toho, kde daný učiteľ pôsobí a býva. Učiteľ v Bratislave má na bývanie aj život jednoznačne vyššie náklady, dokonca neporovnateľne vyššie ako učiteľ v inom kraji. To treba jednoznačne zohľadniť, túto reformu sa chystajú zaviesť už od Čaploviča (minister školstva v období od apríla 2012 do júla 2014 pozn. red.), ale dodnes sa s tým nič neurobilo. Takisto aj súkromné doučovanie nemôže byť zohľadňované alebo aby sa s ním dokonca s ním rátalo v mzdách. Sú učitelia predmetov, ktoré sa nedoučujú. Úplne iné podmienky má v tomto učiteľ jazyokv ako učiteľ etiky, takže aj na to treba prihliadať. Učiteľ by nemal byť automaticky braný ako niekto, kto si vie takýmto spôsobom privyrobiť, pretože potom je to na úkor jeho voľného času. A to nie je správne.

Priemerný plat pedagóga je oproti priemernému platu človeka s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa nižší o takmer 600 eur. Prečo je podľa vás profesia učiteľa tak nedocenená?

Pretože každá vláda má ako prioritu vzdelávanie našich detí iba na papieri, nikdy nie aj v reálnom pretavení do školského systému. 

Ako vnímate to, že požiadavkami učiteľov sa kompetentní začínajú zaoberať až pod nátlakom protestov a hrozbou štrajkov?

Učitelia strácajú akúkoľvek vhodnú pozíciu na diskusiu, aj v mene odborov, pretože tam sa už roky tiež nič nezmenilo. Potichu sa pripravujú a podpisujú veci bez toho, aby s tým učitelia súhlasili, a vláda s tým počíta. Vedia, že odbory sú veľmi slabé a ozvú sa až vtedy, keď sa predtým dohodnú a nežiadajú viac. Preto je aj tak málo učiteľov v odboroch, pretože ich vyjednávacia pozícia je momentálne nulová. Určite by bolo oveľa viac nátlaku a štrajkov, keby sa odbory reálne zaujímali o problémy jedotlivých krajov. Veľa pracovníkov v odboroch prišlo z ministerstva školtsva, takže vedia, ako to tam chodí. Namiesto toho, aby to zmenili, sa len ďalej prispôsobujú a mlčia.

Majú čerství absolventi inú predstavu o práci pedagóga? Stáva sa, že pre nízky plat aj odmietli nastúpiť?

S týmto sa nestretávame. Ak už nastúpia, vedia prečo. Keď sa pýtame študentov, ktorí k nám chodia z fakúlt na náčuvy a prax, kto aj reálne pôjde učiť, je to žalostne málo. Naposledy to boli z dvadsiatich len traja.

Hovorí sa, že byť učiteľom nie je len povolanie, ale aj poslanie. Čo máte na práci učiteľa najradšej? Ako sa žije a pracuje so zodpovednosťou za výchovou ďalšej generácie?

Áno. Pre nás, ktorí sme v systéme už niekoľko rokov je to poslanie a jediná práca, ktorú som vždy chcel robiť. Myslím si, že to stále platí pre mnohých mojich kolegov. Možno je aj preto také ťažké nájsť v súčasnosti nového učiteľa. Musíte premýšľať aj nad tým, ako si zarobiť na život, založiť rodinu a podobne. Dnes sa veľa hovorí o tom, že deti sú hrošie, ako boli. Osobne to vôbec nemôžem potvrdiť. Sú len vynaliezavejšie a hľadajú nové spôsoby, ako obísť pravidlá. Pre nás, učiteľov, je preto nesmierne dôležité nezaostávať za novými technológiami, postupmi a metódami, aby sme vedeli deti zaujať a nenechali sa dobehnúť. 

Strana 5 / 5
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok