Ukrajina a Rusko sa dohodli na predĺžení obilnej dohody. Kyjev hovorí o 120 dňoch, Moskva o 60
Turecko v sobotu oznámilo predĺženie dohody, ktorá umožňuje vývoz ukrajinských obilnín cez Čierne more aj počas invázie Ruska na Ukrajinu. Nie je však jasné, či bola dohoda predĺžená o 60 alebo o 120 dní, píše tlačová agentúra AFP.
Rusko tvrdí, že počas rokovaní sa dohodli na 60-dňovom predĺžení, ale ukrajinský vicepremiér a minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov už skôr na Twitteri informoval o 120-dňovom predĺžení. Turecko a Organizácia Spojených národov nespresnili, ako dlho bude predĺženie trvať.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v sobotu vyhlásila, že Moskva sa dohodla na 60-dňovom predĺžení. "Vidíme správy od aktérov obilninovej dohody, že bola predĺžená o 120 dní. My opakovane tvrdíme..., že ruská strana upozorňovala všetkých aktérov dohody, že sa predlžuje o 60 dní," citovala Zacharovovú ruská tlačová agentúra Interfax.
"Pri našich rozhovoroch s oboma stranami sme zaistili predĺženie dohody, ktorá mala vypršať 19. marca," povedal v sobotu už skôr Erdogan, len niekoľko hodín pred tým, ako mala dohoda o polnoci prestať platiť. Erdogan sa poďakoval Ukrajine, Rusku a OSN za ich snahu dosiahnuť predĺženie dohody, ktorú označil za "životne dôležitú pre stabilitu zásobovania sveta potravinami".
Plnohodnotná invázia Ruska na Ukrajinu sa začala vo februári 2022 a ruské bojové lode vtedy zablokovali ukrajinské prístavy na pobreží Čierneho mora.
Dohoda sprostredkovaná Tureckom a OSN v júli 2022 - a podpísaná Kyjevom a Moskvou - však umožnila bezpečnú plavbu lodí naložených ukrajinskými obilninami cez more. Obilniny tak mohli prúdiť do štátov v Afrike, na Blízkom východe a v Ázii, kde silnie hrozba hladomoru a nárast cien potravín spôsobuje schudobnenie ďalších ľudí.
Čiernomorská obilninová iniciatíva bola potom predĺžená v novembri. OSN v sobotu uviedla, že robila všetko, čo je v jej silách, aby obilninovú dohodu zachránila, pretože pomáha dostať pod kontrolu prudký nárast cien potravín. Hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa tiež nespresnil, o koľko dní bola predĺžená.
Moskva navrhovala predĺženie len o 60 dní a ako dôvod uvádzala, že súbežná dohoda o vývoze ruských potravín a hnojív nie je dodržiavaná.