Rusko od začiatku vojny prišlo o viac ako 160-tisíc vojakov, tvrdí Kyjev
Ukrajinské sily počas pondelka odrazili viac ako stovku ruských útokov na piatich úsekoch frontu. Ruské straty od začiatku vojny presiahli 160-tisíc vojakov, tvrdí ukrajinský generálny štáb. Podobné tvrdenia znepriatelených strán nemožno v podmienkach vojnového konfliktu overiť z nezávislých zdrojov. Vojna Ruska proti Ukrajine dnes pokračuje 384. dňom.
"Nehľadiac na značné straty nepriateľ pokračuje v útočných operáciách v smere na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarskej. Počas uplynulých 24 hodín ukrajinské jednotky odrazili viac ako 100 nepriateľských útokov na uvedených úsekoch frontu," píše ukrajinské velenie v rannom prehľade situácie na bojisku. Ruské jednotky sa podľa generálneho štábu pokúšajú preraziť ukrajinskú obranu pri Kupjansku a Lymane, neustávajú ani v snahe ovládnuť Bachmut. Na juhu krajiny, v Záporožskej a Chersonskej oblasti, zotrvávajú ruské sily v obrane, pokračujú ale v ostreľovaní obcí v okolí frontu.
Ruské straty od vypuknutia vojny ukrajinské velenie odhadlo na 160.540 vojakov, vrátane 720 počas pondelka, a tisíce tankov, obrnených vozidiel, diel a ďalších zbraní.
Nedostatok munície
Nedostatok delostreleckej munície u ruských vojsk sa v posledných týždňoch pravdepodobne zhoršil do tej miery, že na mnohých častiach frontu platí extrémne úsporné prideľovanie granátov. To bol takmer určite kľúčový dôvod, prečo žiadne ruské zoskupenie nebolo v poslednej dobe schopné podniknúť operačne významnú útočnú operáciu, domnieva sa britská vojenská rozviedka. Rusko sa podľa nej už najskôr uchýlilo k využívaniu starých zásob munície, ktoré predtým pokladalo za nespôsobilé na použitie.
Rozviedka tiež upozornila, že výnos prezidenta Vladimíra Putina zo začiatku tohto mesiaca stanovil opatrenia, ktoré umožňujú ministerstvu obchodu a priemyslu obchádzať právomoci manažérov zbrojoviek neplniacich výrobné ciele. Rusko vo vojensko-priemyselnej oblasti v stále väčšej miere uplatňuje princípy príkazovej ekonomiky, pretože si uvedomuje, že jeho kapacita obrannej výroby je kľúčovou slabinou v čoraz viac vyčerpávajú "špeciálnu vojenskú operáciu", ako Moskva nazýva vojnu proti Ukrajine.
Srbský minister Basta navrhol sankcie voči Rusku. Krajina platí vysokú cenu za ich nezavedenie, uviedol
Zvýšenie odvodového veku?
Návrh zákona o zvýšení odvodového veku brancov z 18 až 27 rokov na 21 až 30 rokov, ktorým sa v pondelok začali zaoberať ruskí poslanci, naznačuje, že sa Kremeľ nechystá v budúcnosti podniknúť úplnú mobilizáciu, domnievajú sa analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Časová os v návrhu môže tiež naznačovať, že Kremeľ neočakáva, že vojna na Ukrajine potrvá dlhšie ako budúce tri roky.
Viditeľná nervozita čečenského vodcu Ramzana Kadyrova počas pondelňajšej schôdzky s Putinom môže podľa expertov ISW svedčiť o Kadyrovových obavách zo straty Putinovej priazne, pretože sa nemôže veľmi chváliť vojenskými úspechmi Čečencov vo vojne proti Ukrajine. V súčasnosti čečenské jednotky zohrávajú na ukrajinskom bojisku minimálnu úlohu; útočia pri Bilohorivke na východe Ukrajiny, ale inak dohliadajú na poriadok v tyle okupovanej časti Ukrajiny. Kadyrov si od stretnutia zrejme sľuboval zlepšenie a posilnenie svojej reputácie, zatiaľ čo Putin zrejme vyvíjal na Kadyrovho nátlak, aby zvýšil úlohu čečenských bojovníkov v bojových operácií kvôli stratám žoldnierov z Wagnerovej (v ruskom prepise Vagnerovej) skupiny a jednotiek pravidelných síl v útočných súdi ISW.