Východ USA a Kanady ochromila silná snehová búrka
Snehová búrka udrela na severovýchodné pobrežie Spojených štátov a Kanady, pričom ochromila dopravu, vynútila si zrušenie stoviek letov a guvernérov piatich štátov primala vyhlásiť stav ohrozenia.
Búrka spôsobila v južnej časti štátu Maine hromadnú haváriu 19 vozidiel. Organizátori majstrovstiev USA v sánkarských disciplínach na dnes naplánované podujatie zrušili, pretože sa obávali záľahy snehu. Kvôli výčinom počasia sa bez elektrickej energie ocitlo 10.000 domácností na východnom pobreží.
Zrušených bolo aj takmer 3500 piatkových letov a dnes by podľa očakávania mali odvolať ďalších 1200 leteckých spojení. Podľa predpovede počasia by v oblasti Bostonu malo dnes napadnúť 60 centimetrov snehu a v niektorých častiach tohto regiónu dokonca ešte viac - vyše 70 cm.
Úrady v piatok podvečer varovali, že búrka ešte len naberá silu a v plnej sile s výdatnými zrážkami a silným vetrom udrie v sobotu (miestneho času). V súvislosti s týmito predpoveďami guvernéri štátov Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York a Maine vyhlásili stav núdze a vydali zákaz jazdy motorových vozidiel platný od piatkového popoludnia. Od piatku popoludnia je odstavená aj železničná doprava na trati medzi New Yorkom, Bostonom a viacerými lokalitami ležiacimi severne od metropol.
Úrady nariadili štátnym zamestnancom, ktorých prítomnosť v práci nie je nevyhnutná, aby zostali doma a vyzvali aj súkromných zamestnávateľov, aby dali svojim zamestnancom voľno. Úrady apelovali, aby sa obyvatelia pripravili na výpadky v dodávke elektriny a postarali sa aj o starších alebo nevládnych susedov.
Ako konštatuje agentúra Reuters, obyvateľstvo vzalo varovania úradov vážne. V uliciach je oveľa menej áut, ako je v piatok obvyklé.
Alan Dunham, meteorológ Národnej meteorologickej služby v Tauntone, štát Massachusetts, uviedol, že severovýchodné pobrežie USA nečelí bežnému javu, lebo "toto bude nebezpečná zimná búrka".
Najsilnejšie sneženie oblasť zažije do dnešného popoludnia miestneho času, pričom ho bude sprevádzať aj silný vietor, ktorý bude miestami dosahovať rýchlosť 120 km/h.
Búrka, ktorá dostala meno Nemo - po postave kapitána Nema z románu Jula Verna Dvadsaťtisíc míľ pod morom, by mohla spôsobiť záplavy, a to práve v tých oblastiach východného pobrežia Spojených štátov, ktoré sa ešte len spamätávajú z následkov superbúrky Sandy z vlaňajšej jesene. Ako spresnil newyorský starosta Michael Bloomberg, miernu záplavovú vlnu možno očakávať už dnes večer (tamojšieho času).
Snehová búrka si v Kanade vyžiadala tri obete
Najmenej tri obete na životoch si vyžiadala snehová búrka v kanadskej provincii Ontario. Informovala o tom agentúra AP. Búrka si vynútila zrušenie viacerých letov z Toronta, niektoré z nich kvôli hustému sneženiu v USA. Pre nepriaznivé počasie zostali v oblasti zavreté školy a univerzity. Očakáva sa, že do dnešného večera v niektorých častiach Kanady napadne viac ako 25 cm snehu.
Obeťou výčinov počasia sa podľa údajov polície stala 80-ročná žena, ktorá nešťastne spadla pri odhŕňaní snehu. Dvaja muži zahynuli pri automobilových nehodách, ktorých len v oblasti Toronta od polnoci zo štvrtka na piatok zaznamenali 350.
Pred búrkou si robia zásoby
Snehová búrka, pred ktorou varovali meteorológovia obyvateľov severovýchodného pobrežia Spojených štátov, vyvolala záujem o nákup zásob potravín, lopát na odhŕňanie snehu, bateriek a generátorov, teda tovarov, ktoré sa stali vzácnosťou aj počas vlaňajšej superbúrky Sandy.
Časť obyvateľov pobrežia - poučená situáciou po búrke Sandy - si urobila aj dostatočné zásoby pohonných hmôt pre svoje autá. Niektorým čerpacím staniciam, ako informovala agentúra AP, pre veľký záujem motoristov došli zásoby, pred inými sa vytvorili dlhé rady čakajúcich. Ako uvádza AP, v niektorých obchodoch v Bostone ľudia vykúpili všetok chlieb. Polícia musela riešiť niekoľko prípadov, keď ľudia brali chlieb z nákupných vozíkov iných kupujúcich. Obchody v New Jersey sú síce plné ľudí, ale dobre zásobené. V niektorých obchodoch však už došli zásoby vody.
Nemo zastavila dopravu
Mohutná snehová búrka sprevádzaná vetrom o sile hurikánu dnes bičovala severovýchod USA a Kanadu, zastavila dopravu a pripravila o život už päť ľudí, štyroch z nich v kanadskej provincii Ontário. Prudká búrka zasypala Boston až metrovými snehovými závejmi, zrušila vyše 3500 letov a na diaľnici Long Island Expressway v štáte New York uväznila v snehu stovky vozidiel, informovali americké médiá.
V častiach štátu Massachusetts napadlo takmer 60 centimetrov snehu a podľa predpovedí Národnej meteorologickej služby malo dnes sneženie pokračovať. Ťažký, mokrý sneh a silný vietor potrhali elektrické vedenie, bez dodávok elektriny zostalo vyše 600.000 domácností a podnikov, najviac práve v štáte Massachussets, informovala agentúra DPA. Jadrová elektráreň Pilgrim v Plymouthe sa v piatok v dôsledku prerušenia dodávky elektriny automaticky odstavila, verejnosti žiadne nebezpečenstvo nehrozí, citovala agentúra Reuters pracovníka jadrovej regulačnej komisie.
Guvernér štátu Massachusetts Deval Patrick zakázal motoristom vychádzať počas snehovej búrky na cesty pod hrozbou pokuty vo výške 500 dolárov (373 eur) alebo až ročného väzenia. Výnimky sa vzťahujú na záchranárov, zamestnancov energetických rozvodných spoločností a napríklad aj novinárov.
Doprava na východnom pobreží USA, od Filadelfie až po Boston, kde žije 40 miliónov ľudí, sa zastavila, Američania rešpektovali výzvu úradov, aby zostali radšej doma.