Gruzínsko je nepokojné. Tisíce ľudí protestovali proti zákonu o zahraničných agentoch

8.3.2023 09:50

Desaťtisíce ľudí sa v stredu zišli pred budovou parlamentu v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi, aby protestovali proti kontroverznému zákonu o zahraničných agentoch. Informovala o tom agentúra AFP. Podľa gruzínskej agentúry Interpressnews dali vodcovia protestu vláde ultimátum, aby normu stiahla a prepustila zatknutých z utorkovej demonštrácie. Polícia použila vodné delá. Podľa kritikov návrh zákona v prípade prijatia posunie Gruzínsko k autoritárskemu režimu podľa vzoru Ruska.

Prevádzku na Rustaveliho triede, kde sa parlament nachádza, už od popoludnia blokujú demonštranti s vlajkami Gruzínska a Európskej únie. Niektorí protestujúci volali heslo: "Nie ruskému zákonu!" Dav neskôr obklopil budovu zákonodarného zboru.

"Dávame presne hodinu na to, aby nositelia ruských záujmov urobili vyhlásenie, že stiahnu zákon z parlamentu a prepustia ľudí, ktorí boli včera (v utorok) zatknutí. Inak oznámime ďalšie kroky," povedal opozičný predák Giorgi Vašadze podľa agentúry Interpressnews. Tá tiež uviedla, že demonštranti búšia na mrežu pri vchode do budovy zákonodarného zboru. Polícia rovnako ako v utorok použila vodné delá.

Kontroverzný zákon v utorok vládna väčšina v parlamente schválila v prvom čítaní. Už v utorok sa pred parlamentom zišli tisíce prívržencov opozície, ktorých protest skončil až po desiatich hodinách dnes skoro ráno. Polícia zadržala 66 demonštrantov, ktorým hrozí postih za výtržnosti a neuposlúchnutie pokynov polície, uviedlo ministerstvo vnútra.

Podľa ministerstva počas potýčok bola zranená päťdesiatka strážcov zákona. Ťažkoodenci proti demonštrantom opakovane použili slzný plyn, ohlušujúce granáty a vodné delo, demonštranti po policajtoch hádzali delobuchy, petardy a tiež zápalné fľaše.

Navrhovaná norma by vyžadovala, aby sa organizácie, ktoré získavajú viac ako 20 percent svojich finančných prostriedkov zo zahraničia, registrovali ako "zahraniční agenti" a podrobili sa kontrole ministerstva spravodlivosti. Inak by im hrozili vysoké pokuty.

Kritici pokladajú zákon o zahraničných agentoch za posun Zaukazskej republiky k autoritárskemu režimu po vzore Ruska, kde obdobný zákon platí od roku 2012. Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová ho sľúbila vetovať, pretože podľa nej ohrozuje nádej krajiny na vstup do Európskej únie a Severoatlantickej. Ale vládna väčšina by jej veto mohla prehlasovať.

Americké veľvyslanectvo označilo prijatie zákona v prvom čítaní za "čierny deň pre gruzínsku demokraciu". Podľa šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella nie je zákon zlučiteľný s hodnotami Európskej únie. Ku kritike normy sa dnes pridali aj niektoré štáty EÚ a Ukrajina.

Zurabišviliová už v utorok podporila demonštrantov vo vyhlásení z newyorského sídla OSN. Prezidentka pritom pôvodne vzišla z vládnucej strany Gruzínsky sen. "Som spolu s vami, pretože dnes stelesňujete slobodné Gruzínsko," vyhlásila.

Kritici tvrdia, že Gruzínsky sen má príliš blízko k Rusku av posledných rokoch sa krajina vydala smerom k autoritárstvu. Gruzínska spoločnosť je po rokoch konfliktov s Ruskom ohľadom Moskvou podporovaných separatistických regiónov Abcházska a Južného Osetska naladená silne proti Moskve, pripomenula agentúra Reuters.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok