Mučiarne v Chersone financovalo Rusko, zistili vyšetrovatelia. Dôkazy poskytli preživší
Moskva priamo plánovala a financovala prevádzku siete najmenej dvadsiatich mučiarní v juhoukrajinskom Chersone, odkiaľ sa ruské jednotky stiahli vlani v novembri. Podľa agentúry Reuters o tom informovali vyšetrovatelia z Mobilného tímu pre spravodlivosť, ktorého prácu financuje Británia, Európska únia a Spojené štáty a ktorého členovia spolupracujú s ukrajinskými vyšetrovateľmi, vrátane tých v Chersone.
Ukrajinské úrady tento rok v januári informovali o tom, že Rusi v Chersone na desiatich rôznych miestach týrali okolo 200 ľudí. Preživší agentúre Reuters povedali, že išlo o elektrické šoky alebo techniky používané na pridusenie mučených.
Rusko, ktoré o vojne proti Ukrajine hovorí ako o "špeciálnej vojenskej operácii", popiera, že by páchalo vojnové zločiny alebo zameriavalo svoje útoky na civilné ciele.
Mobilný tím pre spravodlivosť, ktorý vlani v máji zostavila právna firma a nadácia Global Rights Compliance, spolupracuje s ukrajinským najvyšším najvyšším zastupiteľstvom. To preveruje správy o viac ako 71 000 vojnových zločinoch spáchaných na ukrajinskom území po minuloročnom 24. februári.
"Nové dôkazy zhromaždené v oslobodenom Chersone ukazujú, že ruský štát mučiarne plánoval a financoval ich," uviedol tím. Dodal tiež, že dôkazy o tom, čo sa na týchto miestach dialo, vyšetrovateľom odovzdalo najmenej 1000 preživších a že viac ako 400 ľudí z Chersonu je stále nezvestných. Financovanie siete mučiarní bolo súčasťou plánov ruského štátu na podmanenie, prevýchovu alebo likvidáciu predstaviteľov ukrajinskej občianskej spoločnosti alebo bežných ľudí, ktorí Rusom odporovali.
Mučiarne spadali pod rôzne ruské bezpečnostné orgány, ako je rozviedka FSB, chersonská pobočka FSB alebo ruská väzenská správa, uviedli vyšetrovatelia z Mobilného tímu pre spravodlivosť. Reuters podotýka, že nebolo možné ich tvrdenie nezávisle overiť.