Jedenásť štátov EÚ sa dohodlo na posilnení spolupráce v oblasti jadrovej energie
Jedenásť členských štátov Európskej únie prisľúbilo "posilnenie spolupráce" v oblasti jadrovej energie, ktorá podľa nich pomôže Európe odkloniť sa od fosílnych palív. Informuje o tom agentúra AFP.
Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Fínsko, Francúzsko, Maďarsko, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko sa dohodli na "podpore nových projektov" popri existujúcich jadrových elektrárňach, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré sa zverejnilo počas stretnutia ministrov energetiky EÚ v Štokholme.
"Jadrová energia je jedným z mnohých nástrojov na dosahovanie našich klimatických cieľov, výrobu elektriny a na uspokojenie dopytu spotrebiteľov a bezpečnosť dodávok," uviedli. Ministri z 11 krajín EÚ posudzovali tiež možnosti ďalšej vedeckej spolupráce v oblasti jadrovej energie a zdieľania najlepších postupov pri riešení otázok bezpečnosti.
Francúzsko, ktoré sa dlho spolieha na jadrovú energiu, presadzuje vybudovanie užších väzieb v EÚ v oblasti jadrovej energie. Pred stretnutím ministrov EÚ uviedla kancelária ministerky pre ekologickú transformáciu Agnés Pannier-Runacherovej, že cieľom Francúzska je "vytvoriť jadrovú alianciu". Paríž verí, že jadrová energia môže pomôcť krajine a Európe dosiahnuť klimatické ciele, najmä pri produkcii "zeleného" vodíka pre dopravu a priemysel.
Hirman bol na stretnutí v Štokholme. Riešil otázky tranzitu ropy a plynu aj jadrovej energie
Táto otázka však rozdelila Európu a niekoľko štátov EÚ je ostro proti, na čele s Nemeckom a Španielskom. Rakúsko, Nemecko a Luxembursko zároveň v Štokholme opätovne potvrdili svoj nesúhlas s rozvojom jadrovej energie v Európe.
"Ak chceme vyhrať preteky proti klimatickým zmenám, musíme byť rýchli," povedal luxemburský minister energetiky Claude Turmes a dodal, že výstavba nových jadrových elektrární bude trvať 15 rokov.
EÚ v súčasnosti diskutuje o reforme trhu s elektrinou, ktorá tiež rozdelila blok. Francúzsko odporúča dlhodobé energetické zmluvy za garantované ceny, ktoré by prospeli výrobe z jadra, zatiaľ čo Nemecko je rázne proti takémuto kroku.