Košický župan Trnka nejde do väzby. Budú ho stíhať na slobode
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka zostáva na slobode. Rozhodol o tom Najvyšší súd, ktorý zamietol sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý Trnku nevzal do väzby. Senát Petra Hatalu však skonštatoval dôvodnosť obvinenia župana z machinácií pri verejnom obstarávaní. Stíhať ho budú na slobode.
"Podozrenie tu je a treba vykonať ďalšie dokazovanie na to, aby vina alebo nevina bola jednoznačne preukázaná," povedal predseda senátu NS SR Hatala. Zdôraznil, že súd v pondelok nerozhodoval o vine obvineného.
Tnka médiám po rozhodnutí súdu povedal, že zostáva vo funkcii predsedu KSK. "Zatiaľ nevidím dôvod na to, aby som sa vzdával svojho práva na prezumpciu neviny," uviedol.
Sudca pre prípravné konanie ŠTS prepustil šéfa KSK 19. februára zo zadržania na slobodu. Na rozdiel od NS SR konštatoval neexistenciu materiálnych podmienok na rozhodovanie o väzbe. Obvinenie bolo podľa sudcu pre prípravné konanie ŠTS založené na jednej vete zo svedeckej výpovede, ktorú obvinený poprel. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Martin Tamaškovič v sťažnosti namietal, že pravdivosť svedeckej výpovede sa potvrdila ďalšou osobou.
Predsedu košického kraja a ďalších štyroch ľudí zadržala NAKA pre podozrivý, predražený nákup teplomerov počas pandémie kovidu, ako aj pre tender na cestné sypače. Špecializovaný trestný súd nakoniec vzal do väzby len jedného podnikateľa. Pri Trnkovi Špecializovaný trestný súd nevidel dôvody na väzbu. Dokonca jeho obvinenie z machinácie pri verejnom obstarávaní sudca označil za predčasné.
Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Valentín 17. februára obvinila päť osôb z pokračovacieho zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Kauza sa týka obstarávania bezdotykových teplomerov a nákladných vozidiel na údržbu komunikácií. Spôsobená škoda mala byť vyše 300 000 eur.
Trnka už skôr uviedol, že obvinenie sa v jeho prípade vzťahuje len na ovplyvňovanie špecifikácie pri obstaraní štyroch vozidiel značky Tatra, a zdôraznil, že trvá na svojej nevine. Na pondelkovom verejnom zasadnutí využil právo nevypovedať.
"Ide o komplikované ekonomické vzťahy, ktoré sa vyvíjali už od druhého polroka 2019. Ide o dve verejné obstarávania, ktoré na seba nadväzovali," priblížil prokurátor ÚŠP. Súťaž mala mať podľa jeho slov nastavené diskriminačné podmienky. Potvrdil, že obvinenie šéfovi KSK Trnkovi bolo vznesené pre jeden skutok.
KSK obstaral v rokoch 2020 a 2021 v rámci protiepidemických opatrení spolu 205 prechodových teplomerov za viac ako 178 000 eur a Správa ciest KSK obstarala v roku 2020 štyri nákladné vozidlá značky Tatra s nadstavbami na zimnú a letnú údržbu za 1,3 milióna eur. Kritici namietali, že išlo o predražené nákupy, čo kraj odmietal.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac