ROZHOVOR: V prvý deň invázie nesplnilo Rusko nič zo svojich plánov, tvrdí generál, ktorý vyhnal ruské vojská z Kyjeva
Keď Rusko začalo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu bol veliteľom Operácie spojených síl. Ukrajinský generál Oleksandr Pavliuk zároveň pomohol vyhnať ruské jednotky z Kyjeva. Dnes je námestníkom ukrajinského ministra obrany a v exkluzívnom rozhovore pre ta3 priblížil udalosti, ktoré predchádzali invázii.
![kyjev_11.jpg](https://www.ta3.com/cdn/2023/02/24/561762/16x9-big/kyjev_11.jpg?v=84489)
Poďme si pripomenúť udalosti na východe Ukrajiny krátko pred začiatkom invázie a po nej.
Pre nás sa vojna začala 16. februára, keď sa zintenzívnilo ostreľovanie našich pozícií. Protivník robil všetko pre to, aby nás vyprovokoval, aby sme opätovali paľbu a konflikt sa eskaloval. Naši chlapi všetko vydržali, odrážali delostreleckú paľbu veľmi presne a bez toho, aby zasiahli civilné obyvateľstvo. Nedali sa vyprovokovať vtedy, keď to bolo možné. Bezprostredne boli totiž ohrozené obytné domy a štvrte. Nevyprovokovali nás. Na východe sa v týchto republikách začala mobilizácia všetkých miestnych. Vnímali sme všetky hrozby a 24. februára sme už boli pripravení na bojovú aktivitu. Reagovali sme na streľbu nepriateľa a v prvý deň invázie vyšli všetky jeho plány naprázdno. Nesplnili žiadnu z úloh. Ani tam, kde si mysleli, že sa im niečo podarí. Útočili tam, kde mali byť naše jednotky a sklady, no tie tam už neboli. Všetky boli premiestnené na nové bojové pozície. Stratili tak moment prekvapenia. Veľmi dobre sme čelili nepriateľovi a predvídali sme jeho plány. Videli sme a chápali, že blíži vojna. Chápali sme, že do bojov vstúpia oficiálne sily ruskej armády, nielen vojská dočasne okupovaných území, a tak aj bolo. 24. februára prekročili štátnu hranicu na juhu aj na východe Luhanska. Snažili sa nás obkľúčiť, ale vďaka hrdinstvu našich vojakov sa im to nepodarilo. Dokázali sme odraziť tieto útoky a vytvoriť správnu obrannú líniu.
Ľudia sa spojili a pomáhali
Ako náročná bola spolupráca s miestnym obyvateľstvom, ktoré bolo ostreľované. Ako náročné bolo bojovať v takýchto podmienkach?
Bolo to veľmi náročné hlavne preto, lebo sme zodpovední nielen za rozdávanie úloh, ale aj za chránenie civilného obyvateľstva. Robili sme všetko možné, ale protivník využíval streľbu na civilné obyvateľstvo, aby vyprovokoval paniku. Ale z ich strany sa nič nepodarilo. Robili sme všetko v rámci našich možností, aby sme pomáhali ľuďom, evakuovali civilné obyvateľstvo, zabezpečili lekársku pomoc aj potraviny. Vzhľadom na to, že náš protivník v niekoľkonásobnej obrovskej prevahe, sme robili všetko, čo sme mohli. Delostrelectvo a letectvo sa v podstate nezastavilo. V tomto stave naši vojaci neváhali a maximálne sa snažili ratovať ľudí.
V čase, keď sa ruské jednotky snažili dobyť Kyjev, ste boli veliteľom vojenskej administrácie. Ako prebiehala obrana ukrajinskej metropoly?
V polovici marca bola situácia najťažšia. Bola tu hrozba preniknutia protivníka a jeho bezprostredný vstup do Kyjeva. Mali sme veľa práce s vybudovaním nových línií obrany, organizáciou spolupráce medzi vojenskými administráciami, teritoriálnou obranou a dobrovoľníkmi. Vďaka všetkým týmto komponentom sme mohli vytvoriť pevnú a spoľahlivú líniu obrany. Donútili sme protivníka opustiť naše územie.
Aká náročná situácia bola v Kyjeve po prvých útokoch, najmä čo sa týka civilného obyvateľstva?
Ľudia pochopili všetky požiadavky, ktoré boli potrebné v boji proti dočasnej okupácii. Zjednotilo ich to a informovali nás o pohyboch protivníka, čo nám veľmi pomáhalo. Bolo to prvé územie, ktoré sme deokupovali. Počas toho sme sa učili a robili sme potrebné opatrenia týkajúce sa čistenia územia aj hľadania diverzantských jednotiek. Obzvlášť veľkou výzvou bolo nebezpečenstvo mín, ktoré tam ostali. Museli sme to okamžite riešiť, aby sme mohli vrátiť obyvateľov do civilného života.