Putin chce Európu, v ktorej môže Rusko rozkazovať susedom, povedal Stoltenberg
Ruský prezident Vladimir Putin sa "pripravuje na viac vojny" a chce Európu, v ktorej môže Rusko diktovať, čo majú robiť susedia. Podľa agentúry AP to v piatok povedal generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg počas svojej návštevy v Talline, kde sa k nemu pri príležitosti Dňa nezávislosti Estónska pripojila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Šéfka EK uviedla, že Putin svojou inváziou nedosiahol žiadny zo svojich strategických cieľov a Rusko sa dostáva do stále väčšej izolácie. Von der Leyenová podľa AP upozornila na štvrtkové hlasovanie Valného zhromaždenia OSN, keď 141 krajín podporilo novú rezolúciu, v ktorej znovu vyzvalo Moskvu na ukončenie nepriateľských akcií na Ukrajine a stiahnutie svojich síl. Stoltenberg tiež uviedol, že pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júlový summit Severoatlantickej aliancie, ktorý sa bude konať v Litve.
Na čínsky návrh ohľadom ukončenia vojny, ktorú presne pred rokom rozpútalo Rusko na Ukrajine, šéf NATO reagoval zdržanlivo a vyhlásil, že Peking ako prostredník nie je príliš dôveryhodný, napísala agentúra Reuters. "Čína nemá veľkú dôveryhodnosť, pretože nebola schopná odsúdiť ilegálnu inváziu na Ukrajinu," povedal Stoltenberg. Podľa von der Leyenovej Peking nepredstavil mierový plán, ale určité zásady. Obaja upozornili na priateľské vzťahy medzi Pekingom a Moskvou.
Čína na prvé výročie vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vyzvala na prímerie a na začatie mierových rokovaní, informovali agentúry. Išlo o súčasť dvanásťbodového plánu čínskej vlády na ukončenie vojny.
Štáty NATO prostredníctvom piatkového vyhlásenia Severoatlantickej rady k prvému výročiu invázie medzitým potvrdili svoju podporu Ukrajine. "Ako spojenci potvrdzujeme solidaritu s vládou a ľudom Ukrajiny pri hrdinskej obrane svojho národa, svojej krajiny a našich spoločných hodnôt," uviedol najvyšší orgán aliancie. "Potvrdzujeme svoju neotrasiteľnú podporu nezávislosti, suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach," uviedlo NATO. Zdôraznilo, že plnú zodpovednosť za vojnu a očividné porušovanie medzinárodného práva a Charty OSN nesie Rusko a že ruské vojnové zločiny a ďalšie zverstvá nesmú zostať nepotrestané.
Členské štáty tiež zdôraznili platnosť článku 5 Severoatlantickej zmluvy, ktorý ich zaväzuje pomôcť spojencovi v prípade ozbrojeného napadnutia. "NATO je silnejšie a jednotnejšie ako kedykoľvek predtým," stojí vo vyhlásení, ku ktorému sa pripojili aj Švédsko a Fínsko, usilujúce sa o vstup do aliancie.