Najčastejšie príznaky nedostatku železa: Všímajte si bledé pery, padanie vlasov či únavu
Nedostatok železa je jeden z najčastejších nutričných deficitov, ktorý trápi o niečo viac ženy než mužov. Tieto príznaky vám dávajú najavo, že sa týka aj vás.
Železo je základným prvkom krvotvorby, vďaka nemu sa vytvára v červených krvinkách hemoglobín, ktorý prenáša kyslík do celého tela. Najčastejšou príčinou nedostatku železa je nevhodná strava.
Bledosť
Nedostatok železa sa prejaví aj na tvári, keďže krv má bledšiu farbu. Ak vyzeráte zrazu ako Snehulienka a nie je to vaša typická farba pokožky, skontrolujte si tiež farbu vnútornej strany pier a ďasien. Keď vám chýba železo, budú bledšie aj tieto časti tela.
Padanie vlasov
Aj na padanie vlasov existuje nespočetné množstvo príčin. No ak sa nájdete aj v iných príznakoch, mohlo by byť za týmto problémom opäť železo. Zdravému človeku by malo denne vypadnúť 50 až 150 vlasov a hoci je to ťažké odhadnúť, ak máte pocit, že je to viac, posvieťte si na svoju stravu.
Únava
Je mnoho príčin, prečo sa človek cíti unavený. Tá, ktorá súvisí s anémiou, sa najčastejšie prejavuje pri málo namáhavých činnostiach. Ak pri jednoduchom pohybe pocítite náhly nával únavy a vyčerpania, môže to byť následok nedostatku železa.
Zadýchavanie
Okrem únavy pri jednoduchých činnostiach sa môže dostaviť aj zadýchavanie. Pocit, že neviete chytiť dych, aj keď ste sa extra nenamáhali, môže byť jeden z následkov anémie, teda chudokrvnosti.
Hojenie rán
Dáva logiku, že ak nie je s krvou všetko v poriadku, budú sa vám horšie hojiť aj rany. Pri anémií býva tiež koža suchá, takže je náchylná na odreniny alebo iné kožné problémy.
Nepokojné nohy
Syndróm nepokojných nôh je tiež jeden z príznakov nedostatku železa. Pocity brnenia a mravčenia v nohách sa v tomto prípade najčastejšie vyskytujú pred spaním.