Prehľad kľúčových udalostí vojny na Ukrajine: Od vpádu ruských vojsk po zaslanie migov

Vo štvrtok 24. februára 2022 nadránom odvysielali ruské štátne médiá prejav prezidenta Vladimira Putina, v ktorom oznámil svoje rozhodnutie začať inváziu na Ukrajinu. Označil ju za "špeciálnu vojenskú operáciu" s cieľom vykonať "demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny". Konflikt na Ukrajine trvá už vyše roka. Prinášame prehľad kľúčových udalostí za 13 mesiacov ruskej agresie.

Buča
Foto: TASR/AP

Marec

1. marca - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v stredu vyhlásil, že plne podporuje iniciatívu na dosiahnutie mieru na Ukrajine, s ktorou nedávno prišiel Peking. 

2. marca 

- Ruská raketa zasiahla obytnú budovu v Záporoží na juhu Ukrajiny. Útok s vyžiadal viacero obetí a zranených. 

- Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že počas stretnutia vyzval svojho ruského rezortného kolegu Sergeja Lavrova na ukončenie vojny na Ukrajine. 

3. marca - USA oznámili, že pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 400 miliónov dolárov.

4. marca - Ruský minister obrany Sergej Šojgu navštívil frontovú líniu na východe Ukrajiny. Šojgu podľa ruského rezortu obrany vykonal "kontrolu veliteľského postu jedného z ruských oddielov smerom na juh Doneckej oblasti". Ministerstvo zároveň zverejnilo aj video, na ktorom Šojgu odovzdáva ruským vojakom medaily a prechádza sa ulicami zničeného, bližšie neurčeného mesta. 

9. marca 

- Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak oznámil, že Varšava dodala Kyjevu zvyšných desať tankov Leopard 2A4.

- Zuzana Čaputová vyhlásila, že je za poskytnutie stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Zdôraznila však, že vzhľadom na dočasne poverenú vládu je potrebné nájsť ústavne súladnú cestu.

11. marca - Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin oznámil, že chce v roku 2024 kandidovať na úrad ukrajinského prezidenta. Prigožin uviedol, že má "politické ambície" a na budúci rok sa "rozhodol uchádzať o úrad prezidenta"

12. marca - Pápež František uviedol, že je ochotný navštíviť ukrajinské hlavné mesto Kyjev len v prípade, že pocestuje aj do ruskej metropoly Moskva. "Som ochotný ísť do Kyjeva. Chcem ísť do Kyjeva, no pod podmienkou, že pôjdem aj do Moskvy. Pôjdem buď do oboch miest alebo ani do jedného," uviedol František.

14. marca - "Musíme dosiahnuť naše ciele. Momentálne je to možné len vojenskými prostriedkami vzhľadom na súčasný postoj kyjevského režimu," povedal hovorca Kremľa Peskov.

15. marca 

- Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfov troch regionálnych správ, vrátane frontovej Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Oficiálny dôvod personálnych zmien, ktoré oznámil predstaviteľ vlády v parlamente Taras Melničuk, úrady neoznámili.

- Sýrský prezident Bašár Asad vyjadril pri stretnutí so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v Kremli podporu ruskej vojne na Ukrajine a označil ju za boj s nacistami. 

16. marca 

- Poľský prezident Andrzej Duda povedal, že Poľsko v najbližších dňoch pošle Ukrajine štyri bojové lietadlá MiG-29.

- Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang vo štvrtok vyzval Kyjev a Moskvu, aby "čo najskôr" obnovili mierové rozhovory. Odôvodnil to obavami, že konflikt "sa môže vystupňovať a vymknúť spod kontroly"

17. marca 

- Medzinárodný trestný súd so sídlom v Haagu vydal v piatok zatýkací rozkaz na Vladimira Putina pre jeho činy na Ukrajine. Súd uviedol, že zatykač vydáva aj na prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že Putin a Ľvovová-Belovová sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska.

- Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Medzinárodná dohoda bola podľa Hegera schválená na vláde jednohlasne. Deklaroval, že o darovaní techniky rozhodol kabinet v súlade s Ústavou SR. Ako uviedol, vláda má kompetenciu rozhodovať o medzinárodných dohodách.  

18. marca - Turecko oznámilo predĺženie dohody, ktorá umožňuje vývoz ukrajinských obilnín cez Čierne more aj počas invázie Ruska na Ukrajinu. Nie je však jasné, či bola dohoda predĺžená o 60 alebo o 120 dní.

19. marca - Vladimir Putin navštívil veliteľské stanovište v meste Rostov nad Donom na juhu Ruska aj juhoukrajinské prístavné mesto Mariupol.

21. marca  - Japonský premiér Fumio Kišida pricestoval do Kyjeva, stretol sa s Volodymyrom Zelenským a navštívil aj Buču.

22. marca  - Volodymyr Zelenskyj navštívil vojakov na prednej línii neďaleko ukrajinského Bachmutu, ktorý Ukrajina už mesiace bráni proti intenzívnym ruským útokom. 

23. marca  - Prvé štyri stíhacie lietadlá MiG-29 zo Slovenska sú už na Ukrajine. Presun realizovali ukrajinskí piloti za pomoci slovenských vzdušných síl, ukrajinského personálu a ďalších zložiek, ktoré zabezpečovali bezpečnosť či potrebnú dokumentáciu. 

24. marca - Rusko chce okolo anektovaných oblastí Ukrajiny vytvoriť demilitarizované nárazníkové zóny, vyhlásil bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.

25. marca - Rusko rozmiestni v susednom Bielorusku taktické jadrové zbrane. V štátnej televízii to povedal Vladimir Putin s tým, že Moskva s Minskom uzavrela príslušnú dohodu. Podľa Putina tým Moskva neporušuje žiadne dojednania o nešírení jadrových zbraní.

27. marca - Na Ukrajinu z Nemecka dorazilo 18 tankov Leopard 2, ktoré Berlín prisľúbil Kyjevu zhruba pred dvoma mesiacmi.  

28. marca - Ukrajinský generálny štáb v zhrnutí situácie na bojisku nepriamo potvrdil, že ruské jednotky takmer obkľúčili východoukrajinské mesto Bachmut.

29. marca -  Volodymyr Zelenskyj povedal, že je pripravený rokovať s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý minulý týždeň absolvoval stretnutie so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. "Sme pripravení privítať ho tu. Chcem s ním hovoriť," povedal Zelenskyj.

Strana 4 / 4
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok